van life - bydlení v dodávce

Bydlení v dodávce je levnější, ale většinou jen pro silné povahy

Van life nebo van living je nejen o alternativním způsobu bydlení, ale je to také specifický životní styl. Stačí projít sociální sítě s hashtagem vanlife a můžete se toulat skvělými místy a obdivovat nádherné fotky těch, kteří tento život žijí. Van life je životem na cestách, životem v dodávce.

Nikde ale není psáno, kolik času tomuto alternativnímu způsobu bydlení budete věnovat. Může se stát, že stylu zcela propadnete, ale je dost klidně možné, že budete využívat dodávku nebo obytný vůz jen přechodnou dobu a po zbytek roku si dopřejete komfort tradičního bydlení třeba v pronájmu. Ať tak nebo tak, van life je otázkou smýšlení a životní cesty, která často bývá jen pro otrlé.

Svoboda a dobrodružství nebo nejistota a spoustu starostí?

Fotky ze sociálních sítí a z internetu obecně zavání dobrodružstvím, po kterém nejeden z vás jistě zatouží. Ten, kdo se vydal na cestu kočovníka, ale mluví trochu jinak. Obytný vůz nebo dodávka předělená k bydlení vám může ušetřit náklady za energie a za služby spojené s bydlením včetně hypotéky, s dopravou do zaměstnání a tak dále. Získáte i čas navíc na vaše oblíbené koníčky a outdoorové aktivity.

Také čtete:  CHCETE SI NAPUSTIT BAZÉN? UDĚLEJTE TO DÁL OD PLOTU

Druhá strana mince ale jasně říká, že naopak některé běžné věci vám budou trvat mnohem déle. Ne všude je možné v dodávce přenocovat, takže musíte vynaložit čas na hledání správných míst k přespání a na přeměnu vozidla na ubytování. Další čas zabere příprava potravin, nápojů a vaření, protože hospodaření v malém kuchyňském koutku, kde každá věc má své jasně dané místo, je pracnější.

Život v dodávce, kdy se stěhujete z místa na místo, vyžaduje dobré plánování. Musíte myslet na to, kdy a kde budete doplňovat zásoby vody, kde si zajistíte potraviny. Ten, kdo se dokáže se specifiky van life života poprat, získá svobodu. Život v dodávce s sebou nese osvobození od konzumu spojeného s hromaděním věcí, které zas až tak moc nepotřebujete.

Obytný vůz nebo dodávka pojmou pouze věci, které jsou nezbytné a účelné, v opačném případě se v dodávce nehnete. Van life je život plný překvapení a dobrodružství, skvělých lidí i zážitků, ale vykoupený častou nejistotou, nepohodlím, blátem a špínou, otravným všudypřítomným hmyzem a pobytem ve všech možných klimatických podmínkách jako jsou horko, zima nebo vlhko.

Také čtete:  Koupil jsem si prázdný kontejner k bydlení. Co dál?

Na co vše myslet při zařizování dodávky?

Výběr vozu záleží na vaší individualitě, na tom, jak budete vozidlo využívat a samozřejmě na tom, kolik máte k dispozici peněz. Starší dodávku nebo obytný vůz do milionu pořídíte a předěláte.

První otázkou, kterou byste se měli při uvažování o stylu van life zabývat, je způsob využívání. Budete mít zázemí a s obytným autem budete vyrážet třeba jen na část sezóny nebo měsíce, nebo budete v dodávce žít celoročně? Podstatnou roli hraje také vaše výška i to, kolik lidí bude vozidlo obývat.

Tomu všemu musíte přizpůsobit úložné prostory a místo na spaní. Pokud pracujete online, nepochybně budete potřebovat také pohodlné sezení se stolem. Jak to bude se světlem, kolik ho budete vyžadovat? Potřebujete převážet objemnější věci? To je jen několik návodných otázek, nad kterými se musíte zamýšlet hned na začátku, ideálně ještě před pořízením vozidla.

Také čtete:  Mikroapartment aneb trend, kterému přeje současnost

Zařizování obytného prostoru v dodávce nebo jiném voze vyžaduje opravdu hodně přemýšlení a plánování. Předměty musí být v autě hmotnostně vyvážené, aby nedošlo k narušení jízdních vlastností vozidla. Rozmístění nábytku a dalších zařizovacích předmětů záleží na vašich prioritách. Časté umístění postelí je v zadní části dodávky, kuchyň bývá situována do prostoru proti bočním dveřím za sedadlo řidiče. Jednak bude prostor působit otevřeně, ale bude tak možné pohodlně doplňovat vodu. Ale to je jen z mála příkladů. Inspirujte se, van life komunity najdete po celém světě, a nechte si poradit od zkušených kočovníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *