Finské domy

Finské domy

Nejen sauna, ale i dům z pravé severské borovice? I o tom je bydlení v krajině, která nese malebné přízvisko. Země tisíců jezer, jak se Finsku říká, je vzorem pro moderní bydlení. Dřevěný srub je ostatně severskou ikonou už po tisíciletí a v dnešní době, jež klade důraz na splynutí s přírodou, se znovu vrací do módy. V čem je skryté kouzlo finských staveb? Především v romantice, ale jistě také v praktičnosti, která je v 21. století velmi důležitým tématem.

Tři čtvrtiny Finska jsou lesy. Proto vznikají finské domy.

Finské domy – většinou jako dřevostavby

Je jasné, že karty jsou rozdány, protože pokud je většina Finska pokryta lesy, materiál pro stavbu domovů mají kde brát už celé generace Suomi. Kromě toho, v místech s krátkým létem a tuhou zimou roste dřevina pomaleji, ale zato nabídne odolnost, o které si mohou naše lesy nechat spíše jen zdát. Pochází z přírody, nezpůsobuje alergie, krásně voní a umožňuje stavět opravdu rychle, víc si Finové minulých generací ani přát nemohli a se současnými možnostmi dotáhli ti dnešní své stavby až téměř k dokonalosti.

Také čtete:  Skandinávský styl bydlení pro milovníky elegance, jednoduchosti a praktičnosti

Dveře na jih, jak velí tradice a krb, díky kterému je dostupný další ze způsobů vytápění. A proč ne? Plápolající oheň symbolizuje romantiku a pro venkovské stavení jsou krby zavedenou klasikou také u nás. Dnes už se ale nemusí stavět jako za starých časů a finský dům vám může od A do Z připravit specializovaná firma, takzvaně na klíč. Vy už jen doladíte detaily, se kterými bude bydlení skutečně útulné, zkrátka vše podle původních představ.

Dřevo, dřevo a zase jen dřevo

Praktičnost je vidět na každém decimetru obytného prostoru, nesmí také chybět sauna, ve které se dá výborně relaxovat. Byla by škoda, kdybychom finské domky nevyužívali i k tomuto účelu, bez saunování totiž není severská klasika úplnou.

Také čtete:  Skandinávský styl bydlení pro milovníky elegance, jednoduchosti a praktičnosti

Mimochodem, standardem je jednovrstvá stěna, ale i tak nízko posazené náklady na vytápění, ve Finsku se v podobném duchu staví už dlouhá léta.

Finské bydlení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *