Bydlení v kontejneru

Bydlení v kontejneru: Prakticky

Ať už kontejnery na bydlení budí vzhled vlakového nákladního vozu, nebo jsou nejlepší odpovědí na dnešní „hnutí mikrohousingů“, přepravní kontejnerové domy spojují dvě věci a to: inovace a odolnost. Teda alespoň některé. Jiné jsou složeny z vícevrstvé konstrukce, které se strukturami zacházejí jako s bloky LEGO a vrcholí v super luxusní domy.

Ať už je váš kontejnerový dům „nakonfigurován“ z jednoho dílu nebo 5ti, stále jde o obydlí vyrobené z ocelového kontejneru, který se jinak používá k přepravě. Od základních po ty honosné, kontejnery nabízejí výhodu „hotové skořápky“, zároveň ale mohou vést k nejasnostem ohledně toho, co je nutné a přípustné.

Jak si vybrat přepravní kontejner k bydlení

Na výběr jsou dvě základní velikosti přepravních kontejnerů – 2 x 6 metrů a 2 x 12 metrů, které poskytují prostor 15 a 30 metrů čtverečních, resp. běžné kontejnery mají výšku 2,5 metru, ale vysoká krychle nabízí 3 metry. I když je to dražší, vysoká kostka může stát za příplatek – vlezou se vám navíc nezbytnosti, jako je např. izolace, nebo elektřina.

Věnujte zvláštní pozornost stavu kontejneru, který mohl být kdekoli na světě. Jelikož přímo nezjistíte, co se v kontejneru převáželo, doporučuje se jeho vnitřní vymytí. Dlouhé globální cesty kontejneru také mohou znamenat, že přišel do kontaktu se škodlivými materiály. To vedlo některé státy k omezení typů kontejnerů, které lze použít pro obydlí.

Kolik stojí přepravní kontejnerový dům?

Tady se ceny velice různí. Od kontejnerů, ke kterým nedostanete jejich „životopis“, což je například na Ebay, kde stojí kontejner okolo 25 000 Kč, po téměř nepoužité, či nijak opotřebované kontejnery – tady se ceny pohybují kolem 100 000 Kč.

Také čtete:  Domy z kontejnerů jako řešení pro udržitelné bydlení

Zatímco montované domy s jedním kontejnerem nebo kutilské domy mohou mít malou cenovku, neexistuje žádný limit pro jejich horní hranici. Umístění kontejnerů vedle sebe a jejich stohování (skládání na sebe) umožňuje prostorné a špičkové domy, které jsou jediné svého druhu-i když díky ocelovému rámu mohou přicházet s problémy s mobilními telefony a Wifi. Ale i to se dá vyřešit třeba tzv. posilovači signálu.

TIP: Nepočítejte s tím, že Vám banka poskytne klasickou hypotéku jako na rodinný dům se základy. Tento problém lze řešit klasickým úvěrem, ovšem jsme zde dost limitování výší poskytovaného úvěru a vysokým úrokem za poskytnutí. Optimální je mít našetřeno dostatečnou částku na Váš dům, protože tato výstavba je u nás ještě v plenkách, tak nepočítejte s nějakou větší podporou bankovních institucí.

Také čtete:  Kontejnery jsou příležitostí pro design

Jsou pro kontejnerový dům potřeba speciální povolení?

Ve skutečnosti byste se měli seznámit s místními předpisy ještě před objednáním kontejneru. I když jsou kontejnery relativně levné, stavební předpisy mohou vašemu domu zvýšit náklady, změnit plán nebo ho úplně znemožnit.

U domu, který nebude mít přípojky a bude stát na betonových patkách, není potřeba stavební povolení, jenom územní povolení (souhlas od obce), že bude tato „stavba“ umístěna na tom a tom pozemku. Všechny konkrétní informace naleznete v aktuálním vydání stavebního zákoníku.

Každopádně doporučujeme navštívit místní stavební úřad a vysvětlit, co chcete stavět, abyste věděli, zda a jak postupovat.

Kontejnerový dům cena

Když je váš přepravní kontejner na cestě a povolení v ruce, jste připraveni začít dávat dohromady svůj nový domov.

Spíše než dělat práci sami, můžete si koupit dokončený kontejner domů od dodavatele jako hotovku. Tady se opět ceny liší, od toho, jestli chcete kontejner jako víkendovku nebo jako celoroční, moderní bydlení. Ve druhém případě můžete počítat s cenou 1 mil – 2 mil. Kč, pokud půjde o jeden kus kontejneru. Zjistěte si nejprve, co je součástí nabídky – zpravidla jde o základ, připojení instalatérských a elektrických aspektů.

Také čtete:  Obytné kontejnery k bydlení jakožto cenově dostupná volba

Závěrem, věnujte velkou pozornost doručení a umístění vašeho kontejneru. Pokud se váš domov bude nacházet v odlehlé oblasti, ujistěte se, že jsou silnice dostatečně dobré na to, aby projel velký kamion. Pokud váš základ není připraven nebo nedostanete kontejner přesně a nebudete jej muset později přesunout, budete si muset pronajmout jeřáb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *