obytné kontejnery

Kontejnerové domy: Zorientujte se v tomto novém trendu

Kontejnerové domy jsou moderní a v poslední době hodně oblíbené. A samozřejmě platí, že svou roli hraje při neustále se zvětšující nedostupnosti městských bytů pro mladé rodiny i jejich cenová hladina.

A pozor, mohou být i skutečně stavbou, co zalahodí vašemu oku, i když název tomu na první pohled zase tolik nenapovídá, nebojte se ničeho! Světlé barvy a dostatek světla, to zútulní každý interiér a nikde není psáno, že kontejnerové domy nesmějí mít dřevěný obklad. Ten působí romanticky a skoro až severským dojmem, jenž je dnes vážně v kurzu.

Kontejnerové domy = rychlá realizace

kontejnerové domy
Malý kontejnerový dům

Většina kontejnerových domů bude na svém místě stát v řádu jednoho až dvou měsíců, někdy se ale stavba protáhne.

V kontextu rodinných domů a bytové výstavby dnešních developerů, kterou zdržuje i spoustu různých povolení a razítek, jde ale o skutečný zlomek času. A je tedy jisté, že vás podobná informace hodně potěšila, že?

Bydlení celoročně nebo letní rekreace? Chcete trávit volné víkendy v přírodě, obklopeni zelení, abyste si odpočinuli před dalším pracovním týdnem? Jsou to totiž právě kontejnerové domy, co vám nabídnou jednu z mnoha variant.

Stále větší popularita – a to nejen díky cenové hladině, ale i ekologičnosti takovýchto staveb. Jistě, kontejnerové domy nemusí vypadat omšele nebo lacině.

Proč kontejnerový dům?

Nejen proto, že stavba klasického RD znamená vrásky a obrovské výdaje, často na výsledek můžete čekat dokonce i celé dlouhé roky, a pokud hodláte přiložit ruku k dílu, měli byste být na každý pád velmi zkušeným řemeslníkem. Jde o kontejner, který je vyřazen z lodní dopravy, takže jde o ekologickou záležitost se vším všudy, nic se nemusí likvidovat, spalovat, ničit – vše totiž najde své místo v koloběhu.

Také čtete:  Obytné buňky - Co je tím myšleno?

Velmi výhodná cena kontejneru je samozřejmostí

kontejnerové bydlení
Kontejnerové bydlení – alternativní život. Trend. Levné bydlení. Moderní bydlení.

Některé kontejnery mohou, alespoň v základní variantě, vyjít i na desetitisíce, často ale za několik kontejnerů, které budou tvořit jeden obytný celek, zaplatíte sumu v řádu nižších statisíců. Opět, srovnejte si to s hypotékou na relativně malý byt ve městě! Samozřejmé je, že každá další dodatečná úprava bude znamenat navýšení ceny, ale k částkám v řádu milionů se opravdu jen tak nedostanete.

Kontejnery jako takové jsou pevné a mimořádně odolné. A i když mají výřezy, pochopitelně pro okna a dveře, pořád jsou dostatečnou oporou proti vlivům vnějšího prostředí, bouřkám, přívalům deště, zimě a vlastně snad jakýmkoliv rozmarům počasí.

Jde přeci v každém případě o pevnou konstrukci, která musela odolat v rámci námořní dopravy. A tady není místo pro nějakou druhou jakost, že? Každoročně se jich navíc z přepravy vyřadí na půl milionu a de facto jejich koupí přispějete k ochraně životního prostředí. Menší uhlíková stopa, recyklovaný materiál, žádný kovový odpad navíc – tedy v rámci možností, ale jistě, co když každý přiloží svou ruku k dílu? Pokud vám tedy opravdu něco říká ochrana životního prostředí, máte o důvod k zamyšlení navíc.

Jednoduchá údržba? Samozřejmě, že ano…

Pevná ocelová konstrukce, která odolala samotnému vládci moří. Ale jistě, údržba není něco, s čím byste si u kontejnerových domů museli dělat složitou hlavu. Nemusíte řešit žádné škůdce, není důvod k rekonstrukcím. Máte pevnou ocel, co je povrchově ošetřená a zub času ji už nebude mít, jak ohlodat. Tedy samozřejmě za předpokladu, že bude mít kvalitní izolaci, na tu si musíte dát při instalaci pozor. Jednoduchá přeprava je také výhodou, možná ještě jednodušší než u klasických mobilheimů.

Podlaha? Tady bude nutná investice, počítejte proto už dopředu s náklady na její obnovu, jde vlastně o nutnost spíš než o věc, kterou by bylo možné nějakým způsobem obejít a ušetřit.

Také čtete:  Inovativní kontejnery na bydlení: Transformace prostoru a udržitelnost

Jaké jsou možné nevýhody kontejnerových domů?

Samozřejmě, vše na světě má své plus a mínus, takže nečekejme, že prvotní rozhodnutí postavit si bydlení právě v tomto duchu nám usnadní každý krok.

  • Stavební povolení je v tomto případě nutností, na rozdíl od klasických mobilních domů.
  • Výběr vhodného pozemku nemusí být snadný. Na pozemku by měla být ideálně také studna.
  • Stále ještě jde v českém prostředí spíše o novinku, na rozdíl právě od takových mobilheimů.

Vybírat byste si také měli hodně opatrně – některý kontejner může mít promáčklou stěnu, jiný zase, ačkoliv je konstrukce obvykle pevná a bytelná, prošel opravami a je to vidět už na první pohled. Když do kontejneru vejdete, neměli byste z něj cítit chemický zápach.

Věřte tomu nebo ne, odstraníte ho jen opravdu nesnadno a je to v každém případě běh na delší trať. Osobní kontrola je tedy zcela nutná, musíte vidět, co kupujete. Ostatně jako při prohlídce s realitkou, že? Také byste nekupovali něco, co jste vlastně ještě ani neviděli.

Ve světě populární, v Čechách si příznivce získávají

Obytné kontejnery
Zasaďte si svůj kontejner do přírody

Pořád je to netradiční model, samozřejmě, kontejnerové domy byly poprvé k vidění tam, kde je lodní doprava, respektive velký přístav, jenom nedaleko – a od nápadu ke konečné realizaci už pak byl pouhý krůček. Výhodou pak je, že někdo šikovný si může kontejnerové bydlení postavit i svépomocí, ale pozor! Bez dozoru odborníka to nebude tak snadné, zvláště pokud s podobnými stavbami ani nemáte předchozí zkušenosti.

Také čtete:  Kontejnery na bydlení

Životnost kontejnerových domů

Obvykle minimálně jednu generaci, ale ne o moc déle. Počítejte zhruba se třiceti lety, během nichž je možné v kontejnerových domech bez problémů bydlet – nejde o nic, co by bylo snad na věky. Pokud máte dostatečnou představivost, interiér si potom snadno zařídíte podle svých představ doslova od A do Z.

Dejte si pozor také na zateplení

Nemusí být z nejsnadnějších plánů – zateplení kontejnerových domů se může mírně zkomplikovat, promýšlejte jej, proto pečlivě už dopředu. Kondenzace vlhkosti vám také může nadělat pár vrásek a nezapomeňte, jsou tu jasně dané prostorové limity, ani o decimetr navíc nedostanete – jste uvnitř ocelové konstrukce a tu lze narušit jedině tak, že vyříznete okna a dveře, nic dalšího nepřipadá v úvahu, aby nebyla ve finále porušena statika.

Je ale jasné, že v první řadě cenová dostupnost a rychlost stavby, pevnost konstrukce a možnost si své bydlení maximálně přizpůsobit bude hrát první roli. Ano, tahle ocelová konstrukce odolá prakticky všemu, takže se o ni rozhodně nemusíte obávat.

Přečtěte si ještě jeden článek na téma Kontejnerových domů + pár cenových kalkulací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *