mikrobydlení

Mikroapartment aneb trend, kterému přeje současnost

Doslova jen pár metrů čtverečních, na nichž je ale vše, co potřebujeme k běžnému životu. Bytový minimalismus, nenáročnost, ale také životní štěstí. Někomu stačí jen málo, útulný kout, ve kterém si uvaří, přespí a osprchuje se. Žádný prostorný obývák a televize s metrovou uhlopříčkou, nýbrž místo pro single lidi, kteří nemají vysoké nároky. Určitě jste už o mikroapartmentech slyšeli, jde o trend, jenž je doma hlavně v Asii, ale dostává se i do západního světa.

Kde jsou mikroapartmenty nejčastější?

Jde o řešení pro velkoměsta a jejich přelidněná centra, kde jednoduše není místo na velké byty. Kdo chce žít v srdci takové pulzující metropole a mít blízko práci i obchody a rozhodně se nehodlá stěhovat do menších měst či obcí, musí se uskromnit. Moderní bydlení, kde má každý decimetr čtvereční svůj účel.

Také čtete:  Bydlení v garáži: Praktický průvodce pro začátečníky
Mikrobydlení. Nový trend?

Přitom v něm ale nechybí nic podstatného, prostor na spaní, sprcha, toaleta, ale také velmi malá kuchyňka. V průměru se mikroapartment, nazývaný také často microflat, dočká asi 14-32 metrů čtverečních prostoru. V některých městech to může být i zhruba 10 metrů. Nezřídka se spí v patře, lidé zvyklí na pohodlné a velké letiště jistě nebudou moc nadšení. Prostor se totiž využívá i do výšky, takže schůdky vedoucí k posteli jsou zcela normální a běžné. Nebojte, každý si zvykne…

Nízký nájem, nízká pořizovací cena, tedy alespoň obvykle – v porovnání s dalšími nemovitostmi to může být alternativa pro vlastní bydlení, které bude stát na minimálním rozpočtu, a přesto přinášet vše, co je k životu zapotřebí. Generace mileniálů našla v mikroapartmentech zalíbení, ať už se bavíme o Hongkongu, Tokiu, Chicagu, New Yorku nebo Londýně.

Také čtete:  Bydlení v dodávce je levnější, ale většinou jen pro silné povahy

Oblíbené první bydlení pro mladé

Startovací bydlení má nový rozměr, hustota zalidnění v centrech měst je vysoká a na začátku kariéry nemají mladí na horentní nájmy, natož aby si mohli dovolit si při dnešních cenách nemovitostí koupit velký byt. Žít single? To je dnes už standardem, alespoň pro věkovou kategorii pod 30 let, ale i pro mnohé starší. Mezi mikrobydlení – microliving – patří i kontejnery nebo obytné karavany. Příliš vysoká hypotéka? Ne, raději bezpečnější a pro život možná klidnější alternativa! Nízké poplatky za energie, zejména pokud jde o vytápění, jsou jistě u tohoto bydlení výhodou.

Také čtete:  SuperAdobe aneb jak na bydlení v hliněném domě

A co úklid? Ruku na srdce, vážně, stačí vám jen minuta s vysavačem v ruce, žádné celodenní mytí oken jako v rodinném domku. Znamená to úsporu času i peněz. Mladí mohou investovat do vzdělání i zábavy. Tak proč ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *