mini domek

Minidomky k celoročnímu bydlení pro celou rodinu

Minidomky jsou výborně dostupné i pro mladé rodiny, které opravdu nemají prostředky na několikamilionovou hypotéku. Velký důraz kladou na ekologii, což je plně v souladu s myšlením mladé generace. Mohou sloužit i jako rekreační objekt, ale stále více lidí si minidomky pořizuje kvůli celoročnímu bydlení.

Pozor, nejde o mobilní dům alias mobilheim, ale minidomek. Rozdíly mezi tímto názvoslovím možná nebude velký, ale o to více jest nutno dodržovat správnou terminologii.

Výroba celoročních minidomků z přírodních materiálů je osvědčená

Dřevo, ale i konopí nebo vlna z ovcí, která znamená výbornou variaci na zateplení.

Minidomky jsou hlavně o fantazii, materiál k jejich výrobě by měl být podobný, jako za časů našich dávných předků.

Proč počítat se složitou konstrukcí a chtít nějaké stavební povolení, když se nabízí takováto varianta, kde podobné starosti už prakticky odpadnou? Využijte i slámu, vždyť tento materiál je v dnešní době hodně podceněný a určitě nepatří jen a pouze do koňských stájí.

Snad jen pozor – stavba, která nepodléhá stavebnímu povolení, vám neumožní, abyste si do ní napsali tzv. trvalé bydliště.

Hypoteční úvěr také nebude jednoduchost sama, spíše se dočkáte zamítavé odpovědi. Pozor byste si také měli dát tam, kde je záplavová oblast. Minidomek do těchto míst určitě nepatří, tedy pokud samozřejmě nechcete za pár sezon riskovat jeho prakticky až totální zkázu.


Světlý interiér minidomku je tady základem

Podlahová plocha minidomků není moc velká, ale nezoufejte – nejde o minimalistické bydlení v duchu stísněných garsonek. Minidomek vám bude stačit k modernímu životu, optické zvětšení interiéru znamená jediné, přiveďte do prostoru slunce.

Také čtete:  Tiny House: Roztomilé minimalistické bydlení

Oproti chatě nebo chalupě nebude nutná další velká investice, firma, která vám zprostředkuje jeho realizaci od A do Z, může mít hotovo klidně již v řádu několika málo dnů.

Co víc si potom přát?

Snad jen, aby na letní sezonu opravdu vyšlo počasí a bylo vám v tomto novém bydlení více než příjemně.

Inspiraci najdete v mnoha galeriích napříč internetem. Vyberete si variantu s kamny na dřevo, budete sbírat dešťovku, abyste měli dost vody (nejen) na zalévání?

Nezapomeňte ani zvážit možnost, kterou vám dávají solární panely. Vytápění bude obstarat i tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, se kterým si zajisté naprosto vystačí nejen malé domky. Stačí pak jenom vhodná izolace a provozní náklady budou v porovnání s nájmem v paneláku vlastně naprosto úsměvné.

A co třeba průkaz energetické náročnosti? Ten neřešíte, nebojte se! Ten je potřeba až při větší ploše (nad 50 metrů), a to váš minidomek určitě nesplní.

Přírodní materiály pro výrobu minidomku, které se snadno recyklují

Výhodou není jen případné snadnější přemístění, když najdete časem vhodnější lokalitu, co by více vyhovovala vašim plánům.

Také čtete:  Minidomky jako levnější řešení pro mladé rodiny

Ekologie není jen fráze, takže myslete i na to, jaké bude mít stavba dopady na okolní přírodu. Aby byly co nejmenší, je nutné myslet v souladu s ní – tedy volit hlavně přírodní materiály. Nebojte se, o komfort nepřijdete, naopak. A s myšlenkou, že nesplácíte drahou hypotéku a nejdete s proudem, se tak můžete rozhodně těšit na budoucnost.

Tinyhouses, jak se někdy minidomkům říkává na západ od našich hranic, jsou roztomilé a na první pohled opravdu působí jako stavení z pohádky.

A obvyklá pořizovací cena? Ta bude v řádech statisíců korun, a to vše vším všudy – včetně dovozu a instalace na vybraný pozemek.

Pokud ale chcete něco, co bude s ekologií zajedno na jedničku s hvězdičkou (voda z vrtu, kompostovací toaleta, maximální využití energie ze slunce), pochopitelně si o něco připlatíte.

Ale i takový minidomek samozřejmě nebude mít cenovou konkurenci v ohledu panelákových bytů. Jinak řečeno, stále ještě bude výrazně levnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *