Mladý pár s miminkem a jejich celoroční mobilheim

Jako první v kategorii „Vaše příběhy“, jsme vyzpovídali tříčlennou rodinu, která už téměř rok žije v mobilním domku. Letos zažili první zimu a zvládli to naprosto skvěle. A to mají i malé miminko!

Co vás k pořízení mobilheimu přesvědčilo?

Jsou to ty klasické důvody – Větší svoboda obecně. Razantně menší nájem, k čemuž se ještě dostaneme, jistota vlastního bydlení, takže odpadají starosti, že vás někdo vyhodí z pronájmu nebo že nebudete moci platit drahý nájem například z důvodu ztráty příjmu ze zaměstnání.

Mobilheim - mobilní dům s tepelnou izolací

Co se vám na vašem mobilheimu líbí?

Jde o to, že nám tento mobilheim poskytuje plnohodnotný domov. Velikostně je 9×3 metry, nicméně najdete v něm úplně vše, co potřebujete. Dítě má vlastní pokoj. Máme pračku, sprchový kout, záchod, umyvadlo, ložnici, obývák. A hlavně elektřinu (ta se ale dá vždycky sehnat – od souseda nebo přes fotovoltaiku), vodu, teplo… Co víc chtít?

Stavěl jste si mobilheim sám?

Mobilheim jsme koupili na Facebooku na market place. Měli jsme štěstí na solidního prodejce. A také na cenu! Stavbu jsme pořídili za pouhých 80 000 Kč, plus jsme ještě platili za převoz 300 km vzdálenosti a to 25 000 Kč. Na převoz jsme museli sehnat povolení, protože náš mobilheim spadá pod nadrozměrný náklad.

Kolik tedy ušetříte oproti nájmu?

Stručně řečeno, za posledních 8 měsíců jsme platili 17 410Kč za všechno – elektřina, boiler. Z peněz co jsme ušetřili jsme si nedávno pořídilli i kávovar.-) A z dalších peněz si pomalu šetříme na vlastní pozemek (momentálně bydlíme na pozemku kamaráda).

Spousta lidí řeší zateplení, jak to máte vy?

Výborně fungují balíky slámy! Jedna kostka, která má metr x 80 cm vychází na 25Kč, takže je to levnější než polystyren. Sláma je umístěna pod mobilheimem, takže od podlahy nejde vůbec chlad, a je také z venku po obvodu stavby. Nezdá se to, ale dřív se nám termostat na topení zapínal co chvíli. Teď po tomto obložení jen jednou za čas. Udržujeme si standartní teplotu 24 stupňů.

Co není na stavbě úplně dobře řešené?

  1. Rozvod topení – přes den stačí jedno topení, ale přes noc, dítěti je třeba dát zvlášť další topení, konkrétně přímotop 3kw. Kdyby tam bylo něco co by topení rozvádělo po celé stavbě tak super, ale není nic takového co řeší přímo výrobci. Vyřešil bych to možná vedlejší technickou místností a rozváděl teplo trubkama, nebo nějakou vzduchotechnikou…
  2. Odpady! Pokud nad mobilním domku uvažujete, zkuste se poohlédnout po ekologické jímce, která dokáže zlikvidovat, co v ní je a přeměnit na vodu. Cena se může pohybovat kolem 50 000 Kč, ale pořád se to může oplatit než platit pravidelně za odčerpávání jímky jednou za 14 dní, což stojí okolo 500 Kč.

Co stavební povolení?

Pokud nejde o pevnou stavbu (čili je to kdykoli odstranitelné, např. když je to na kolech), tak není s ničím problém. Byl jsem se samozřejmě zeptat na stavebním úřadě, abych měl jistotu. Navíc do 30 metrů čtverečních není třeba povolení ani ohlašování… Doporučuji však na úřad radši zajít tak či tak.

Děkujeme za rozhovor!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *