Modulový dům co je to

Modulové domy: Bylo by to bydlení pro vás?

Možnost celoročního bydlení pro všechny, kteří nemají vysoké nároky a počáteční rozpočet. Moduly jsou s trochou nadsázky skoro jako kostky oblíbeného Lega, jen je sestavit tak, aby se vám výsledná kompozice zalíbila.

Doladění detailů je pak jen na vás, poskládejte si proto výsledek podle svých představ, samozřejmě s pomocí ostříleného architekta, jenž vás případně trochu usměrní.

A jak dlouho se bude stavět?

Když se jednotlivé moduly dostanou na váš pozemek, trvá to maximálně pár dnů. Nebudete obtěžovat sousedy hlučnou stavbou, nikde se nebude prášit, nečeká na vás ani uklízení spousty odpadu.

Modulový dům pro rekreaci, ale i dlouhodobé bydlení

Trochu luxusnější modulový dům. I to jde. Věřím ale, že kvůli luxusu si jej lidé nekupují.

Každým rokem jich vidíme více a více, tajemství tkví v jejich nenáročnosti a samozřejmě také cenové hladině. Nejde jen o zahradní chatku, i když některé menší modulové domy tak mohou na první pohled i vypadat.

Například modulový dům s výměrou zhruba 20 až 25 čtverečních metrů může vyjít vaši peněženku i na „pouhého“ půl milionu korun, což je ve srovnání s průměrnou garsonkou v Praze naprosto pohádková cena.

Také čtete:  Modulové domy levně na celoroční bydlení

Výhodou je stejně tak štítek energetické náročnosti PENB – B, což vlastně znamená nízkoenergetický dům. Nároky dnešní legislativy jsou vysoké, ale modulové domy je naplní beze zbytku. A jde v zásadě o oblíbený model – bydlení v domku se zahrádkou pro mladé rodiny.

Moduly neboli obytné buňky, stačí jen v rámci stavby nasadit na sebe a smontovat, je to mnohem jednodušší, než výstavba cihlového domu a z hlediska rychlosti jde také o něco nesrovnatelného.

Zájemci o modulový dům tak ušetří za stavební náklady, materiál, popřípadě práci řemeslníků. Jde o americkou klasiku, zvláště ve státech USA, kde je celoročně příjemné podnebí, je podobné bydlení hodně oblíbené.

Mezi modulové stavby, které zná moderní stavební průmysl, ale mohou patřit i sportoviště, kancelářské budovy a ubytovny, ale také skladové kontejnery.

Opět – jednoduchá výstavba, jen smontování modulů, ušetří se náklady, které se musí vždycky řešit až v první řadě.

Výhodou je flexibilita, nic není na kamenných a pevných základech. V případě potřeby je možné stavbu přemístit v relativně krátkém čase zase někam (úplně) jinam.

Také čtete:  Výběr vytápění modulového domu

Modulové domy versus stavební povolení

luxusnější modulový dům - modulové bydlení
Modulový dům. Luxus č. 2.

Ceny nemovitostí zažívají velkolepý boom a nedá se čekat, že přijdou výprodeje, slevy, krize na trhu s bydlením se prostě nepředpokládá. Právě proto se mladé rodiny často rozhodují právě pro modulové domy, ke kterým stačí malý vlastní pozemek – a celý plán se může začít už poměrně brzy realizovat.

Modulový dům vyžaduje tzv. ohlášení stavby, aby bylo všem legislativním nutnostem učiněno zadost, zvláště pokud dojde k napojení na inženýrské sítě.

Pokud půjde o malý objekt, menší 25 metrů čtverečních, stačí většinou územní souhlas. Stavební úřad zřejmě nebude vždy vyžadovat kolaudaci, ale i na tento prvek se musíte vnitřně připravit.

Mobilheim a hypotéka, to je dnes ještě netradiční téma – ale na modulové domy už čerpat hypoteční úvěr můžete.

Mínusem je nepřístupný terén, moduly se pak nemusí podařit na pozemek dostat, možnosti si ověřte dopředu, než něco s dodavatelem dohodnete. Pokud se ale rozhodnete, můžete stavět bez ohledu na to, jestli je léto nebo zima, variabilita je na maximu možného a když se v budoucnu rozhodnete ještě stavbu rozšířit, nic vám nebrání. A je to vlastně snadné. Prim hrají také nízké náklady spojené s užíváním takového domku.

Také čtete:  Modelové dřevostavby do milionu

Mají modulové domy vůbec nějaká negativa?

Těžká technika – tak bez té se neobejdete a nemůže dosáhnout všude, takže jak už jsme si naznačili, ověřte si možnosti dopředu. Příroda také může udeřit – prudký vítr, povodně a podobně – v tomto případě budete mít trochu složitější spaní. Izolační vlastnosti, minimálně pokud jde o hluk, nejsou tak dobré.

Proto nebude vhodné mít sousedy, o nichž víte, že by vás asi rušili. Modulový domek tedy lze vřele doporučit zájemcům o moderní bydlení, kterým nevadí menší prostory a zajímá je zeleň, pohoda a klid venkova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *