montované domy do 500 000

Bydlení v montovaných nebo též „přefabrikovaných“ domech

Historie montovaných domů sahá až do 12. století, kdy si Normané přepravili lodí hrad v podobě jakési skládačky, kitu chcete-li. Trámy a sudy s připravenými kolíky přes noc vytahali z lodi a postavili velkou pevnost.

Doba pokročila a architekti již neřeší barokní zdobení domů, ale čisté linie a otevřené půdorysy. Design je mnohem jednodušší, než tomu bylo v minulých dobách. Tento trend nahrává možnosti využívat prefabrikované prvky, se kterými mnozí architekti experimentují. Prefabrikace je rychlým i levnějším řešením ve výstavbě domů.

Montovaný a modulární není totéž

Modulární domy dodavatel vyrábí po částech, které přepravuje na pozemek k sestavení. Smontováním připravených modulů je dům připravený pro přípravu instalací jako v klasickém domě. Nejprve je tedy hotova hrubá stavba a pak firma dodělá rozvody vody a elektřiny. Tento způsob výstavby je dražší než u montovaného domu.

Také čtete:  Výběr vytápění modulového domu

Montovaný dům ve většině případů vyrábí firma celý ve svém prostředí. Jeho základem je obvykle kovová konstrukce, ve které výrobce již provede veškeré instalatérské a elektrikářské práce, izolace a další nezbytnosti. Dům výrobce staví v hale ve stálém prostředí, při stejné teplotě i vlhkosti, což práci velmi urychluje, protože není nutné čekat na vhodné počasí. Hotový dům firma převeze na místo, sestaví ho a usadí do základů. Obvykle ani není možné na první pohled rozlišit, jestli se jedná o tradiční způsob stavby nebo montovaný domek v podobě dřevostavby.

Také čtete:  Montované domy do 500 000 Kč: Složte si dům ze stavebnic

Sestavením to nekončí

Firma po smontování domu nainstaluje větrací a topné systémy, osadí dům sanitárními prvky a dokončí jako klasický dům. Zatěžkávací zkouškou je pak období usazování domu. Tehdy se teprve mohou objevit různé vady, které vzniknou nesprávným technologickým postupem nebo špatnou nevhodnou instalací prvků. Firem je na trhu již poměrně hodně, nejdůležitější je vždy kvalitní a renomovaný dodavatel s referencemi, který vám umožní nahlédnout také do vzorově postavených domů. Jen tak se vyhnete řešení pozdějších reklamací a zklamání ze špatné stavby.

Proč jsou montované stavby oblíbené?

Montované dřevostavby mají řadu výhod. Jsou to především energetické úspory, dřevo má mimořádně dobré izolační vlastnosti. Krátká doba výstavby je pro dřevostavby typická, bydlet můžete do 6 až 8 měsíců. Dovozem hotové stavby nezatěžujete pozemek těžkou technikou, navíc také ušetříte místo. Stěny dřevostavby jsou podle použitých materiálů slabší než stěny v tradiční zděné stavbě. Velkou výhodou je také to, že stavbu řešíte pouze s jedním dodavatelem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *