Malý dům - dřevostavba v lese

Nejlevnější způsoby bydlení (nízkonákladové alternativy bydlení)

Pojďme se ponořit do seznamu těch nejlevnějších alternativ bydlení, které stojí za zvážení, pokud chcete co nejvíce snížit vaše náklady na bydlení.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny tyto možnosti budou vyhovovat každému a některé nemusí být ve vaší situaci ani možné. Takže při čtení seznamu mějte na paměti realitu svého života, abyste zjistili, která z těchto možností je schůdná.

Bydlení v karavanu

Náš první nápad je ten, který si v posledních letech získal na popularitě. Spíše než vlastnit karavan pro účely dovolené, můžete ho spíše použít pro účely bydlení. Anebo obojí. Průměrný obytňák bude stát mnohem méně než typický dům. Získáte také svobodu spojenou s domovem na kolech. Pokud vám nebude vadit omezený prostor a nutnost každou noc najít místo k zaparkování, můžete žít dobrodružný život na silnici bydlením v obytném voze nebo přívěsu. Na Facebooku teď nově vznikla skupina s místy, kde můžete stát s karavanem.

Bydlení v karavanu může být jedním z nejlevnějších způsobů bydlení a zároveň vám poskytne prostor, po kterém toužíte. I když mohou existovat levnější alternativy, bydlení v obytném automobilu může být skvělou rovnováhou.

Život v náklaďáku

Stejně tak je možné jednoduše žít v kamionu a to na plný úvazek. To přichází s mnoha výhodami a nevýhodami obytného vozu, i když pravděpodobně nabídne ještě méně prostoru (v závislosti na typu kamionu, který máte k dispozici).

Pokud použijete tuto možnost, měli byste být schopni v dlouhodobém horizontu ušetřit značné množství peněz, i když bude ještě nutné předem investovat do úprav nákladního vozu tak, aby vyhovoval vašim potřebám.

Pravděpodobně budete muset přeměnit své nákladní auto na „domov“, ale to lze provést s cenou do několika desítek tisíc Kč. 

Žijte v duplexu

Pokud hledáte tradičnější uspořádání bydlení, ale přesto byste chtěli ušetřit, bydlení v mezonetu je levnou variantou bydlení, protože budova rozdělena na dvě jednotky, měli byste být schopni snížit své měsíční náklady.

Také čtete:  Bydlení v Přírodě: Návrat k Harmonii s Okolním Světem

Pro ty, kteří mají nějaký kapitál na investování, je také možné koupit duplex s plánem bydlet na jedné straně a pronajímat druhou pro pasivní příjem. Jedinou nevýhodou pronájmu je, že se stanete také správcem nemovitosti – na což někteří nemají čas.

Staňte se pečovatelem na plný úvazek

Další možností, jak ušetřit na bydlení, je pracovat jako pečovatel/ka. V této roli budete celodenně pečovat o jinou osobu a součástí kompenzace za tuto práci může být bydlení v její domácnosti. Jedná se o práci i možnost bydlení, takže mějte na paměti, že pro tuto práci budete muset mít kvalifikaci a budete muset být motivováni k práci v tomto odvětví.

Bonusem práce domácího pečovatele je, že získáte nejen bezplatné bydlení, ale také za svou práci dostanete zaplaceno.

Postavte si malý dům (minidomek, mobilheim, mobilní dům)

Říci, že malé domy se v posledních letech staly populárními, by bylo velké podcenění. Maličké domečky jsou přesně takové, jak znějí – velmi malé domy, které lze často přesouvat z jednoho místa na druhé. Patří zde také již zmiňované mobilheimy, mobilní domy, minidomky.

Na stavbu domu budete muset investovat peníze předem, ale obvykle představují zlomek nákladů na tradičnější dům. Také mějte na paměti, že pro tento dům budete muset mít k dispozici pozemek- klidně ani nemusí být nějak velký, pokud v okolí máte dostatek přírody, kam můžete chodit.

Ne všechny stavby jsou určeny pro výstavbu vašeho domečku, takže než začnete, určitě si ověřte právní podrobnosti v obci, kde máte pozemek.

Žijte se spolubydlícími

Tradiční způsob, jak snížit náklady na bydlení, je prostě žít s jinými lidmi. Pokud najdete bydlení, které má nájemné 15-20 000 Kč měsíčně, můžete to snížit na polovinu tím, že budete mít jen jednoho spolubydlícího – a pokud by s vámi bydleli další tři lidé…

Také čtete:  Venkovní kuchyně - výhody a nevýhody

Nejen, že budete moci ušetřit na nákladech na bydlení, když budete sdílet svůj prostor s ostatními, ale můžete také ušetřit na nákladech na jídlo, pokud budete společně vytvářet jídla. Můžete sdílet náklady na elektroniku, opravy bytu, apod.

Žijte jako Nomád

Pro skutečně dobrodružného člověka je jednou z možností jednoduše nemít vůbec žádný domov. Jako nomád jste se mohli neustále přesouvat z místa na místo, nacházet nové příležitosti a po cestě potkávat nové lidi. To ovšem není pro každého, protože většina lidí zjišťuje, že mají tu potřebu, když mají jedno konkrétní místo, které mohou nazývat domovem.

Žít jako nomád nemusí být z dlouhodobého hlediska udržitelným přístupem k vašemu životu, ale strávit rok nebo dva tímto způsobem vám může umožnit ušetřit peníze a zároveň získat nezapomenutelné zážitky. Tohle je pro mnohé ta schůdnější varianta.

Bydlení v autobuse

Další levnou alternativou bydlení je přestavba autobusu na obytný prostor, který využijete podobně jako obytný vůz. V bazarech najdete starý autobus poměrně levně – dá se sehnat i za 50 000 Kč v rozumném stavu, ale ujistěte se nejdříve, zda je ještě v použivatelném stavu.

Bydlení v kontejneru

Na první pohled to zní trochu divně, ale ve skutečnosti se příliš neliší od konceptu malého domu. V tomto případě byste použili starý skladovací kontejner. Tady se již oplatí při koupi dát si pozor na historii kontejneru, jestli v něm nebyly převáženy toxické látky a třeba i zda kontejner dobře těsní. Pokud nejste extrémně zruční a zkušení ve stavebních pracích, budete pravděpodobně muset najmout dodavatele, který vám pomůže kontejner přeměnit podle vašich přání. Dnes je bydlení v kontejnerovém domě poměrně běžný a na trhu najdete dostatek vhodných dodavatelů, případně zaneprázdněných řemeslníků.

Také čtete:  Opuštěné domy na prodej: Kdysi domovy, dnes svědkové minulosti

Žijte s přáteli nebo rodinou

Pokud má někdo z vašeho blízkého kruhu rodiny a přátel více místa, než potřebuje, možná si budete moci levně pronajmout pokoj v jeho domě.

Toto uspořádání bude fungovat pouze se správnou kombinací osobností a životních stylů, takže si podrobnosti promluvte předem, než se nastěhujete. Najít lidi, se kterými chcete žít, je zásadní!

Snažte se žít více minimálně, ať už je vaše životní situace jakákoli. To znamená snížení typických nákladů na bydlení, jako jsou nejnovější spotřebiče nebo moderní nábytek. Pokud hledáte nejlevnější způsob bydlení, je pravděpodobně tou nejlepší metodou žít minimalisticky.

Někdy možná budete chtít (nebo budete nuceni) žít sami. Pokud bydlíte sami, nejlevnějším způsobem bydlení je omezit velikost vašeho domova nebo prostoru. Odstraněním nepotřebného prostoru můžete ušetřit pěknou část nákladů na bydlení, zejména pokud je váš prostor vytápěn a chlazen centrálním vzduchem.

Bydlením v menším prostoru také omezíte množství nábytku potřebného k tomu, aby byl váš prostor obsazený.

Co na to říkáte legislativa?

Metodický pokyn ke stavbě existuje pouze pro mobilní domy (mobilheimy), na maringotky nebo tiny housy ho nelze aplikovat a vše je v současnosti na individuální dohodě se spádovým stavebním úřadem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *