Levné paletové bydlení

Sháníte levné bydlení? Postavte si dům z palet

Dům z palet je hitem levného bydlení již pár let. Ke stavbě domku potřebujete pouze vlastní pozemek, pár tisícovek na dřevěné palety, odvahu a trochu času. Stavbu snadno zvládnete svépomocí a za několik dní se můžete pustit do zařizování.

Velikost domu z palet ovlivní rozpočet

Domek z palet malých rozměrů bude pochopitelně levnější a méně pracný. Množství palet se tak bude odvíjet od velikosti podlahové plochy. Stavba v podobě většího zahradního domku o 23 m2 pojme okolo 100 kusů palet.

Vyjdeme-li z toho, že cena jedné nové europalety se pohybuje od 300 Kč do 400 Kč, můžete vás hrubá stavba vyjít na 40 000 Kč. To je slušná cena, co myslíte? Cenu ale můžete snížit i tím, že použijete staré, vyřazené europalety.

Také čtete:  Bydlení v nebytovém prostoru: Alternativa k tradičnímu bydlení

Větší a komfortnější stavbu zvládnete postavit z 800 europalet, alespoň tolik kusů stačilo studentům vídeňské technické školy k tomu, aby postavili prototypové paletové bydlení ve stylu open space s klasickou kuchyní, obytnou místností, částí na spaní i terasou.

Jaké palety jsou pro stavbu domu bezpečné?

Pevnost dřevěné palety je jen jedním z faktorů, který byste při stavbě měli vzít v úvahu. Pamatujte na to, že na podlahu musíte vždy použít nepoškozené palety, protože nese celou váhu domu.

Dalším faktorem, o kterém byste měli vědět je povinné ošetření palet. Podle mezinárodní úmluvy musí všechny obalové materiály rostlinného původu projít ošetřením proti převozu a přenosu nežádoucích škůdců. Týká se to i palet ze dřeva, přičemž bez ošetření nemůže výrobce označit paletu jako europaletu.

Také čtete:  Superadobe bydlení: O co jde?

Ne všichni však volí stejnou metodu zničení škůdců. Někdo používá chemické ošetření, některý výrobce se soustředí výhradně na ekologické řešení. Metoda IPPC spočívá v půlhodinovém zahřátí palety na 56 °C, čímž dojde ke zničení nežádoucích obyvatel ve dřevě. Pro stavbu paletového jsou europalety se symbolem IPPC určitě mnohem vhodnější. Ochráníte tím své zdraví.

A jak poznáte, že paleta prošla tzv. IPPC ošetřením? Jednoduše. Každá taková paleta má na středovém sloupku vypálenou obdélníkovou značku, v jejímž levém horním rohu je obrázek klasu, v pravé části písmenný a číselný kód původu. Značka musí být viditelná a úplná. Jen taková paleta je zárukovou správného ošetření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *