Bydlení v dodávce

Van living bydlení aneb tipy na vybavení dodávky

Van living neboli život v dodávce je pro dobrodruhy a vítáni jsou i kutilové. Proč? Odpověď není složitá. Dodávku vám může uzpůsobit renomovaná firma nebo se do přestavby auta k trvalejšímu bydlení můžete pustit svépomocí.

Správná a dostatečná izolace dodávky je alfou a omegou

Co byste tedy měli vědět, než se pustíte do hledání dalších informací nebo do samotné přestavby dodávky? Vůz potřebujete izolovat ze dvou dobrých důvodů. Jedním z nich je teplo, které přichází z vnějšího prostředí. Předpokládáme, že se s vanem nebudete zdržovat jen v České republice, proto byste měli vzít v úvahu i klimatické podmínky míst, která budete obývat.

Vnitřní prostory dodávky ohřívá slunce stejně jako každé jiné vozidlo, proto i letní měsíce v Čechách mohou značně znepříjemnit život. Izolace oken termoizolačními fóliemi rozhodně stojí za uvážení, myslete i na kryt čelního skla.

Přemýšlet musíte také o zaizolování stěn a stropu dodávky, protože tak v nepříznivém počasí minimalizujete únik tepla ven. Izolace stropu je důležitým krokem, protože jak známo už ze základní školy, teplý vzduch stoupá vzhůru. To je také důvod, proč by izolace stropu měla být silnější než izolace na stěnách. Izolační materiály a vrstvy lze různě kombinovat.

Také čtete:  Sháníte levné bydlení? Postavte si dům z palet

Ovčí vlna má ideální vlastnosti a velmi dobře se hodí pro stěny, strop, dveře a rámy, na izolaci podlahy jsou vhodné extrudované polystyrenové desky. Existují samozřejmě i levnější a dostupnější varianty jako například polyuretanové pěnové desky. Méně vhodné materiály jsou třeba skelné vaty.

Podlaha dodá dodávce pocit domova

Cítit se jako doma to není zdaleka to jediné, k čemu podlaha slouží. Izoluje proti stoupajícímu teplu a zároveň při správném provedení také odhlučňuje prostor. Nejvhodnějšími typy jsou běžné laminátové podlahy, výborný je také korek nebo vinyl. Určitě se nepokoušejte pokrýt podlahu dodávky kobercem. Měli byste z něj radost jen chvilku. Koberec se rychle umaže, drží se v něm vlhko a po čase bude nepříjemně cítit.

Větrání a proudění vzduchu udrží teplotu i vlhkost

Ventilátory zabezpečí proudění vzduchu v dodávce i v době vaření nebo odpočinku. Vypadá to jako maličkost, ale předejdete tím kondenzaci par, které později způsobí korodování vozu. Proudění vzduchu udrží i příjemné klima a sníží teplotu uvnitř vozidla. Existuje celá řada možností od těch jednodušších až po složité systémy, které využijí především ti, kteří v dodávce žijí de facto stále.

Také čtete:  Rozdíly mezi nulovými domy – Aktivní vs. Pasivní

Přenosná lednička je nejlepší volbou

Vařit v obytném voze nebo dodávce a nemít k dispozici ledničku je hodně limitující. Musíte neustále být ve střehu a přemýšlet, jak a kde nakoupit a ve finále tato možnost nemusí být ani zdravější a ani nejlevnější. Dost často budete patrně spoléhat na jídlo v restauraci nebo nějaké rychlé občerstvení. Přenosná lednička na 12 V je konstruovaná tak, že nepotřebuje stát v úplně rovině jako klasická mini lednice. Navíc má poměrně málo nízkou spotřebu.

Bez vody to nejde ani v dodávce

Vaření a umývání nádobí je jednou z činností, kterou budete určitě ve své dodávce dělat alespoň občas. Van living vyžaduje také ruční úsilí, které dobře využijete třeba právě u vodního ručního čerpadla. Výhoda je jasná, nepotřebujete elektřinu, bonusem je také úspora vody. Nádrže na pitnou, resp. sladkou vodu jsou nezbytné.

Také čtete:  Alternativní bydlení jako trend dnešní doby

Dbejte na to, aby plastová nádrž nevylučovala zdraví škodlivé ftaláty. Počítejte s tím, že na osobu a den je záchovné minimum zhruba 2 litry vody. To se týká pitné vody. Uvažovat byste měli také o tom, kam uložíte odpadní, tzv. šedou vodu. Sběrnou nádobu budete mít pod dřezem, bude tedy mnohem menší než nádrž na pitnou vodu. Pozor na předpisy! Nakládání s odpadní vodou se v různých koutech světa liší.

Chcete se ještě více inspirovat? Pojďte na český magazín https://www.vanlifeczsk.cz/

A co takhle vyrazit někam v karavanu? Kde se dají sehnat ty levnější?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *