Výběr vytápění modulového domu

Vytápění modulového domu bez ohledu na to, zda se jedná o dům do milionu, či dům dražší, může být realizováno mnoha způsoby. Pokud je dům kvalitně zateplen, není volba žádného způsobu vytápění krokem vedle. 

Elektrické vytápění

Jedná se o nejčastěji používaný způsob vytápění modulových i mobilních domů. Elektrické vytápění zahrnuje několik technologií, jako jsou elektrické radiátory, konvektory a infračervené panely. Instalace je obvykle jednoduchá a nevyžaduje složité potrubní systémy. V ČR jsou jednoznačně nejoblíbenější klasické elektrické radiátory (přímotopy). Elektrické vytápění disponuje vysokou účinností a zcela tichým a relativně bezúdržbovým provozem. 

Tepelná čerpadla

Dle velikosti modulového domu lze volit mezi tepelným čerpadlem vzduchovým (klimatizační jednotka split či multisplit) nebo tepelným čerpadlem geotermálním, například vzduch – voda.  Výhodou tepelných čerpadel je vysoká účinnost, schopnost poskytovat vytápění i chlazení a nižší provozní náklady díky efektivnímu výkonu. 

Také čtete:  Montované domy do 1 milionu

Krbová kamna

Toto vytápění zahrnuje spalování dřeva nebo pelet. Pokud tedy máte materiálu na topení dostatek, je to jednoznačně nejlevnější použitelná varianta zcela nezávislá na elektřině či plynu. Krbová kamna jsou příjemným a estetickým doplňkem interiéru s možností využití obnovitelného zdroje energie. Samozřejmě o krbová kamna je nutno se starat, tzn. nutnost pravidelného doplňování paliva, čištění a větší emise. 

Plynové vytápění

Plynové kotle jsou sice možnou variantou, ale s ohledem na nestabilní cenu plynu a velkou závislost na dodávkách plynu z jiných zemí se v dnešní době již nejedná o využívanou možnost vytápění. Je tu nutný přístup k plynové síti a jsou tu vyšší emise ve srovnání s elektrickým nebo solárním vytápěním.

Také čtete:  Přefabrikované domy: Modulární, levné domky z Aliexpressu

Solární vytápění

Solární vytápění využívá solární kolektory k absorpci slunečního záření a přeměňuje ho na teplo, které je poté distribuováno do domu. Obrovskou výhodou jsou velmi nízké provozní náklady a celkově se jedná o ekologické řešení, snižující závislost na tradičních zdrojích energie. Nevýhodou je závislost na slunečním svitu a z toho důvodu doporučujeme kombinaci s jinými systémy vytápění (např. krbovými kamny). 

Při výběru způsobu vytápění domu je jedním z hlavních faktorů, které byste měli zvážit, především pořizovací cena a cena provozu. Pokud bychom měli přistoupit k variantě nejlevnější na instalaci a nejlevnější na provoz, vítězí jednoznačně krbová kamna. Další možnosti jsou už dle vkusu vašeho a propočtů energetického specialisty v souvislosti s kvalitou zateplení domu, velikostí domu a dalších faktorů. U menších domů nejsou problém přímotopy či tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, ale u větších domů už se nevyplatí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *