Hausbót technické řešení

Technické a konstrukční podmínky pro bydlení na hausbótu

Život na hausbótu je jistě romantický a dnes se dostává do popředí zájmu ve skupině alternativního bydlení. Je libo hausbót? Chcete starší, používaný model? Podle inzerátů z roku 2021 můžete hausbót pořídit již od 750 000 Kč. Každý člověk má jiné nároky a představy, pro někoho může být zajímavější si nechat hausbót postavit.

Podmínky pro provoz a stavbu plavidla určuje vyhláška

Život přináší různé situace, při kterých můžete udělat řadu kompromisních rozhodnutí. To ale rozhodně neplatí u stavby lodě, zde jsou kompromisy vyloučené. Jde o bezpečnost vaši i všech ostatních, kteří s vaší lodí přijdou do styku. Stavba lodě je náročnou disciplínou, která vyžaduje projektovou dokumentaci.

Bez té se opravdu neobejdete, protože byste nemohli loď přihlásit a nechat schválit k provozu Státní plavební správou. Posouzení plavební správou potřebujete u stavby nového plavidla, u rekonstrukce, ale také u změny účelu užívání.

Také čtete:  Bydlení na hausbótu vyjde levněji, ale má svá specifika

Plavidlo, které budete užívat pouze k rekreaci a toto plavidlo má prohlášení o shodě CE a nijak jste ho neupravovali, schválení plavební správou nepodléhá. Malé plavidlo si můžete postavit i sami, ale musíte dodržet navržení plavidla tak, aby neporušilo fyzikální zákony a platnou legislativu. Povinností je také vytvořit dokumentaci. Takto to stojí přímo na webu Státní plavební správy. Nejdůležitější zákonnou úpravu najdete ve Vyhlášce č. 334/2015 Sb., o vedení rejstříku malých plavidel a technické způsobilosti malých plavidel, převozních lodí a plovoucích zařízení k provozu na vodních cestách.

Konstrukčních řešení je mnoho, jak si vybrat to správné?

Nízkoenergetické domy nemusíte stavět pouze na zemi. Některé firmy dnes již nabízejí udržitelné stavby i v lodním průmyslu. Můžete si tak nechat vybudovat dřevostavbu usazenou na plovoucí ocelové vaně. Základem jsou OSB desky a izolační vrstva ze samozhášivého polystyrenu.

Také čtete:  Bydlení na hausbótu vyjde levněji, ale má svá specifika

Tepelné ztráty budou u plovoucí dřevostavby čtvrtinové oproti klasickému hausbótu. Zvolit ale můžete i další technologie jako třeba difuzní sendvičovou vrstvu. Dutá ocelová vana, na které stavba sedí, pojme velmi dobře veškeré rozvody, odpadní nádrž i rezervoár na vodu. Navíc dobře chrání bydlení před vlhkostí.

Rozměrově rozumným hausbótem je typ o šířce 4,2 m (nezapomeňte připočítat také terasy). Délka už pak záleží na vašich preferencích. Takto široké plavidlo můžete přepravovat i po silnici.

Interiér plovoucího domu je čistě na vaší fantazii. Byt na hausbótu může vypadat úplně stejně jako ten na souši. Nikde není psáno, že musíte mít kulatá okna a další lodní prvky. I když s jedná o dům na vodě, není problém využít například podlahové vytápění nebo krbová kamna. Střechu lze osadit solárními kolektory.

Také čtete:  Bydlení na hausbótu vyjde levněji, ale má svá specifika

Sazby za stání plavidla v maríně nebo přístavu

Sezónní ceník pro stání v maríně rozlišuje několik kategorií podle metrů čtverečních, které loď zabírá. Například veřejné kotviště v Hluboké nad Vltavou uvádí cenu za sezónu od 12 600 do 20 000. Měsíční pronájem pak vyjde na 3 000 Kč. Dále počítejte s položkami za připojení na elektrickou energii (10 Kč/1 kWh), za spotřebu vody (10 Kč/50 l) a dalšími částkami. Některá přístaviště nabízejí předplacené přístavní karty na čerpání služeb maríny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *