Hausbot v česku na řece

Bydlení na hausbótu vyjde levněji, ale má svá specifika

Poslední dva roky jsou pro realitní odvětví doslova žněmi. Covidová krize a velmi příznivé podmínky pro hypotéky způsobily, že poptávka po bydlení i nemovitostech k rekreačním účelům rapidně vzrostla.

Hlad po nemovitostech byl tak velký, že je trh v podstatě prázdný a lidé hledají alternativní způsoby bydlení nebo rekreace. Řešením mohou být plovoucí domy, nebo chcete-li hausbóty.

Co je to hausbót a jaké nabízí možnosti?

Slovo hausbót pochází z němčiny a vzniklo jako složenina dvou slov, konkrétně Haus (dům) a Boot (loď). Asi není nutné tuto obytnou stavbu na vodě dlouze představovat. Vodní dům obvykle kotví na jednom vyhrazeném kotvišti. Disponuje ale také vlastním pohonem, proto nemusíte trávit čas jen na jednom místě. Zní vám bydlení na hausbótu jako romantika? Může být. Bydlení na vodě má ale svá specifika a každé plavidlo také.

Také čtete:  Technické a konstrukční podmínky pro bydlení na hausbótu

Úvahy o netradičním obydlí byste měli začít tím, zda chcete hausbót k rekreačním účelům nebo ho využívat celoročně k bydlení. Sezónní obývání není tak náročné splnění technických požadavků a dalších podmínek.

Celoroční bydlení klade vyšší nároky na materiál, který musí být co nejlehčí, na stabilitu i vyřešení těžiště plavidla. Neméně důležité je ukotvení stavby, ta musí vydržet nepříznivé povětrnostní podmínky. Nevyhnete se tak spolupráci s projektantem i konstruktérem lodí. Konstrukce lodi musí vyhovovat všem technickým normám, ale zvážit byste měli určitě i to, že časem budete třeba chtít do jiného kotviště.

Hausbót by tedy měl mít rozměry, které je možné přepravovat silniční dopravou (počítejte se šířkou okolo 4,2 m). Řešit je třeba i výšku, abyste mohli proplouvat pod mosty. Podjezdnou výšku mostu upravují normy zejména pro vodní cesty mezinárodního významu, v Čechách tedy jen pro Dolní Labe, kde je to 6,5 m, zatímco na Vltavě mohou proplouvat plavidla v maximální výšce 4,5 m.

Také čtete:  Technické a konstrukční podmínky pro bydlení na hausbótu

Konstrukčně lze tyto podmínky řešit například snímatelnou části plavidla nebo podlaží. Věcí, kterým musíte věnovat pozornost a nad kterými je třeba se zamyslet, je opravdu dost.

Najděte 5 rozdílů mezi domem a hausbótem

Rozdílů mezi stavbou domu a hausbótu je hodně, ale tím nejzásadnějším jsou, že nepotřebujete stavební povolení (1) a předražený pozemek (2). Musíte si na příslušném povodí vyřídit pouze povolení ke kotvení.

Nevyhnete se ale technické kontrole plavidla, kterou zajišťuje Státní plavební správa.

Dalším rozdílem je, že neplatíte daň z nemovitosti (3), protože plavidlo je movitým majetkem. Nezřídíte si na něm tedy trvalé bydliště (4). Hausbót můžete, ale nemusíte napojit na inženýrské sítě (5).

Také čtete:  Technické a konstrukční podmínky pro bydlení na hausbótu

Bydlení na vodě také něco stojí

Náklady na pořízení hausbótu se budou pohybovat podle již zmiňovaného sezónního nebo celoročního užívání, podle použitých konstrukčních prvků atd.

Dále musíte počítat s cenou za pronájem pozemku, ze kterého přistupujete k plavidlu, některá kotviště (především ta pražská) si počítají také cenu za metry čtvereční, které loď na vodě zabírá.

Částka se pohybuje v řádu několika tisícovek až desetitisíců za měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *