Roztomilý domek, za jehož prvním boomem stála hospodářská krize. Tiny House je minimalistické bydlení, které ale nabídne dnes očekávaný komfort. Jde o takovou garsonku na kolečkách, se kterou se můžete zabydlet téměř kdekoliv, včetně vlastní zahrady. Pokud vám nevadí malá výměra, můžete číst dále.
Tiny House je fenomén, jenž je tu s námi už pěkných pár generací a neustále se zdokonaluje. Stavební povolení přímo nevyžaduje, mnoho lidí si ho proto pojí se svobodou a nezávislostí. Když budete chtít, prostě jej přemístíte, a to poměrně jednoduše, někam úplně jinam!
Tiny House zvažujte, pokud jsou problémem finance…
Mnoho mladých párů řeší vlastní bydlení a několik milionů korun na hypotéku bývá druhdy zkrátka nepřekonatelnou překážkou. Namístě je pak hledat alternativy, z nichž jedna může být právě Tiny House, tedy prostě jinak řečeno – mini domek. Nechcete mít kolem sebe spoustu dětí, vystačíte si s málem? Potom je toto řešení snad docela ideální, možná může jít i o přechodné bydliště na cestě k vlastnímu bytu.
Nebo hledáte něco pro rekreaci, ale chaty na venkově, co nabídnou odpovídající komfort, jsou stále finančně nedostupné, a navíc jejich cena v posledních měsících prudce narůstá?
Moderní elektro není vyloučeno a navíc platí, že malý prostor vytopíte poměrně snadno, stačí proto například malá kamna na brikety. Jde snad o experiment? Vůbec ne, jen si vše musíte hodně pečlivě promyslet, jde zkrátka o investici, která podobný postup vyžaduje. Myslete i na detaily, praktičnost, nejen na způsob vytápění, jenž zabere mnohem méně přemýšlení než třeba dvoupatrový rodinný domek.
Jeden hlavní obytný prostor – a žádné další místnosti, spí se často ve stropní části, patrová postel je úplnou klasikou Tiny House varianty. Ušetří se totiž místo, znáte to i z garsonek, že prostor pro spaní je obecně spíše někde nahoře.
Tiny house alias minidomek a stavební povolení
Takový malý tiny house, zasazený někam v přírodě. Jsou zde nějaká pravidla pro stavbu? Obvykle vás čeká územní řízení, stavební řízení, ale teď?
Pro stavbu tiny house toho není potřeba tolik. Ideálně, kdybyste stavěli na pozemku, kde již máte svůj rodinný dům. Druhým případem je, že potřebujete svůj vlastní pozemek a získat územní souhlas.
Můžou zde být ale jiné kritéria pro povolení, jako jsou rozestupy nebo celková zastavěnost vašeho pozemku. Doporučujeme si zjistit veškeré dostupné informace, případně se informovat na stránkách vaší obce, či katastrálního úřadu, s co nejvíce specifickým dotazem.