Cestování do Španělska 2024: Jak by se vám zde bydlelo?

Geograficky Španělsko patří na Pyrenejský poloostrov a omývá ho Středozemní moře a Atlantský oceán. Klimatické podmínky jsou pro Středoevropany tak víc než příznivé, protože španělské zimy jsou mírné. Tuto výhodu ocení zejména ti, kteří každoročně netouží po ničem jiném, než aby zima už konečně skončila. Život ve Španělsku s sebou ale nese i řadu dalších výhod.

Nízké životní náklady jsou značnou výhodou

Skvělé počasí v podstatě po celý rok, krásná španělská příroda a nekonečné písečné pobřeží určitě patří mezi nesporné výhody této středomořské země. Ohromným kladem ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsou poměrně nízké životní náklady. Španělsko patří mezi evropské země s nejnižšími náklady na bydlení a život obecně. Výdělky obyvatel i ceny bydlení jsou zatím celkem stabilní a dobrá životní úroveň zde nestojí majlant. Dobře žít můžete s ročním příjmem okolo 23 000 EUR (v přepočtu 580 000 Kč).

Chcete-li si ve Španělsku pořídit dům, byt, vinici nebo jinou nemovitost, budete překvapeni, že vše půjde celkem snadno. Španělsko neklade cizincům žádná omezení na zakoupení půdy, ba naopak, vláda nákup nemovitostí cizinci vítá. Investor ze země, která není v EU, navíc nákupem nemovitosti za více než 500 000 EUR dostanete od vlády tzv. zlaté vízum. Vízum je s povolením k pobytu na dva roky, poté je ho třeba obnovit.

Také čtete:  Cestování do Itálie 2024: Jak by se vám zde bydlelo?

Byt si ve Španělsku pronajmete již v průměru od 8 EUR za jeden metr čtvereční. Záleží na regionu země i konkrétní lokalitě. Centrum města vás vždy bude stát více než předměstí, a tak vás jistě nepřekvapí, že Madrid patří mezi ta nejdražší španělská města spolu s Barcelonou, Bilbao a Palma de Mallorca. Ceny pronájmů tu začínají od 13 EUR za jeden metr čtvereční. Naopak levné bydlení seženete například v oblasti Extremadura, která sousedí s Portugalskem. V této příhraniční oblasti za pronájem dáte zhruba 5 EUR za jeden metr čtvereční měsíčně.

Na co si dát pozor aneb i Španělsko má svá proti

Pozitiva bydlení ve Španělsku jsou jasná, ale určitě byste měli vědět i o několika nevýhodách, které vás mohou omezovat.

Také čtete:  Bydlení v Afghánistánu

Diskutovaným pojmem v jižních teplých zemích je samozřejmě siesta. Odpočinek v průběhu dne, zavřené obchody, služby i restaurace, život jako by se na chvilku zastavil. Ano, to je siesta se vším všudy. Dříve tento čas lidé využívali ke schrupnutí po obědě, dnes v době siesty většinou lidé obědvají s rodinou nebo zařizují rodinné záležitosti a třeba vyzvedávají své děti ze školy.

Španělština je krásný temperamentní jazyk, po čínštině je druhým nejpoužívanějším jazykem co do počtu lidí, kteří s ním mluví. Pokud ale neumíte ani jedno španělské slovo, můžete celkem bez obtíží bydlet jen ve větších dražších městech, kde se domluvíte anglicky. Španělé anglicky moc neumí, proto se naučte alespoň základy, usnadníte si denní život.

Počítejte také s tím, že míra nezaměstnanosti je ve Španělsku poměrně vysoká a sehnat práci může být celkem obtížné.

Byrokracie vládne ve Španělsku opravdu pevnou rukou, potřebujete bumážku téměř na všechno. Pokud se rozhodnete v této krásné a pomalé zemi usadit, mohou některá povolení a obíhání úřadů trvat nekonečně dlouho. Navíc, budete-li si vyřizovat úřadování v srpnu, určitě počítejte s tím, že se vám vše trochu protáhne. Srpen je totiž měsícem, kdy celé Španělsko velmi zpomalí a užívá si léta a dovolené, mnohé podniky mají dokonce v srpnu zavřeno.

Také čtete:  Bydlení v Austrálii: Jaké to může být?

Na co si dát ještě pozor? Primárně dbejte na to, abyste smlouvu na pronájem bytu nebo domu uzavřeli písemně. Dost často se pronajímatelé spoléhají na to, že s vámi uzavřou pouze ústní dohodu. Výhodnější je se vždy spolupracovat s realitní kanceláří, ale i tady občas můžete narazit na podvodníky.

Čtěte také: Jaké je to žít ve Vietnamu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *