Bydlení v itálii

Cestování do Itálie 2024: Jak by se vám zde bydlelo?

Itálie je jen jedna, ale její regiony jsou rozmanité a život na severu bude jiný než život na jihu, stejně tak finanční náklady ve vnitrozemí budou jiné než u moře. Vnitrozemská Umbrie se rozkládá v polovině cesty mezi Florencií a Římem. Sousedí s Toskánskem, které je vůbec nejdražším italským krajem.

Ceny bydlení

Ceny bydlení v Umbrii sice nejsou tak vysoké jako právě v Toskánsku, ale nečekejte, že tu bude žít extrémně levně. Zrekonstruované domy nebo statky s vlastním bazénem, poměrně velkým pozemkem případně i s olivovým hájem stojí v přepočtu přibližně 26 miliónů korun a jsou tím dražší, čím blíže budete známým horským místům jako je Assisi nebo Spoleto. Levněji se dají pořídit nemovitosti například v kraji Abruzzo. Jeho rozmanitost je kouzelná, z jedné strany hory a z druhé strany Abruzzo lemuje Jaderské moře. Bydlení si tak můžete vybírat podle svých preferencí, protože dostupné domky, s cenou okolo 4 miliónů korun, jsou k mání i na pobřeží.

Také čtete:  Cestování do Norska 2024: Jak by se vám zde bydlelo?

Nevažte se na vlastnictví nemovitosti, s pronájmem jste svobodnější

Pronájem bydlení se někomu může zdát jako lepší varianta, nemusíte se totiž vázat na jedno místo. Historické centrum, ve kterém máte všechno na dosah ruky, něco stojí. Počítejte s průměrnou cenou nájmu zhruba okolo 25 tisíc korun měsíčně. Turisticky atraktivní historická města, příkladem je třeba Bologna, nabízejí nájmy v centru i za 32 tisíc korun měsíčně. Bydlení v centru s sebou nese jednu poměrně velkou výhodu, a to konkrétně tu, že nepotřebujete auto. Rozhodně dokážete najít i levnější bydlení, a to třeba až o polovinu, pokud se vám bude líbit okrajová část města. Nájemní bydlení, hlavně v zahraničí, zkuste vždy hledat i s vybavenou kuchyní. Vyjde vás sice o něco dráž, ale odpadne vám složité domlouvání s místními řemeslníky a instalace spotřebičů a kuchyňského nábytku.

Také čtete:  Bydlení v Argentině: Praktické informace, ceny a zajímavosti

Ceny za služby a další poplatky spojené s bydlením nejsou malé

Spotřeba vody, elektřiny, plynu, poplatky za odpad a k tomu také internet, bez kterého se dnes obejde jen málokdo, jsou náklady, za které zaplatíte v celé Itálii podobné částky. Měsíční náklady na položky spojené s bydlením čítají v přepočtu 5 až 7,5 tisíce korun. Takové peníze zaplatíte bez ohledu na to, zda jde o nájem nebo vlastní nemovitost. Připočítat budete muset také daň z nemovitosti, pokud jste jejím vlastníkem.

Daň se podobně jako v České republice liší podle velikosti a umístění nemovitosti, je určena vždy podle tabulek. Počítejte s několika stovkami eur, v případě velkých luxusních domů vás daň přijde i na několik tisíc eur ročně.

Také čtete:  Bydlení na Bahamách: Ceny, možnosti a zajímavosti

Dalším poplatkem, který nemine vlastníka nemovitosti v tzv. kondominiu, což je jakési sdružení vlastníků, je poplatek za služby spojené se správou nemovitosti a jejího okolí. Typicky může jít například o sekání trávníku, údržbu společných prostor domu, čištění bazénu apod. Vlastnictví nemovitosti v zahraniční je vždy proto nutné dobře promyslet a propočítat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *