Elegance, s jakou se pojí bydlení v Dánsku nebo Švédsku, snad ani nepotřebuje blíže představovat. Jde o standard života, jenž závidí snad celý svět, velmi útulný, se spoustou světla a efektivně vyřešenými úložnými prostory. Dubový jídelní stůl, ale například také krb, koupelny s dřevěnými obklady a důraz na spojení s přírodou, jistě, přesně tak se žije na severu Evropy. Švédové, Finové nebo Norové vyrůstají často uprostřed přírodní scenérie, nikoliv v panelákových blocích a na vizi architektů je to velmi dobře znát už na první pohled.
Dřevostavby severu skutečně vládnou
Devět z deseti domů jsou dřevostavby, takový je standard na severu. Oproti našim končinám, kde je tento poměr mnohem nižší. Tradice je tradice, dříve tomu bylo jinak – a trend dřevostaveb se vrací. Skandinávské domy jsou skutečnou inspirací, v obydlích na severu vládne příroda, a kromě dřeva se zapojují i ocel, produkt, na kterou je zvláště Švédsko hodně pyšné a samozřejmě i kvalitní sklo.
Vždyť žít na severu neznamená mít drobná okna, právě naopak. Stačí už jen zapojit kvalitní izolaci a výhled do romanticky zasněžené krajiny je možná lepší než televizní obrazovka? Velká okna aneb spoustu slunce, v krátkém skandinávském létě je nutností využít z minima maximum a dát si současně pozor na případné tepelné ztráty.
Skandinávské domy mají i další velkou výhodu, s údržbou se nemusíte tolik zatěžovat, jsou totiž konstruované tak, aby odolaly i nepříznivým podmínkám – mrazu, sněhu, ale i dešti. Kvalitní, ale hlavně pak ladící s okolím, nevyčnívající nad přírodu, ale spíše souznící v jednom celku. To platí i pro kulturní stavby severu, stačí se jen rozhlédnout v cestovatelských brožurkách a časopisech. Nesmí chybět ani sněhové zábrany, praktičnost je druhé já severské architektury. Bez podobných nápadů bychom ani v hodinách dějepisu právě o Švédsku tolik neslyšeli.