Bydlení ve vlastním začíná být pro mladé stále ožehavějším tématem. Ceny bytů rostou, i když někteří prorokovali zastavení růstu a jejich pokles již před třemi až pěti lety. Navíc se doba zrychluje, moderní technologie provází lidstvo na každém kroku, tak není divu, že lidé čím dál tím častěji řeší vlastní bydlení netradičně. Maringotka může být za určitých okolností dobrou a levnou alternativou vlastního bydlení.
Velikost i provedení maringotky jsou různé
Když projdete inzerci, narazíte na maringotky různého provedení i různých velikostí. Opravdu miniaturní maringotka, určená spíš jen pro příležitostné přespání má obytnou plochu necelé 4 metry čtvereční. Některé větší typy jsou určené i k celoročnímu bydlení, průměrná velikost podlahové plochy se pohybuje okolo 8 metrů čtverečních, ale najdou se i provedení v luxusní velikosti mezi 20–27 metry čtverečními.
Běžná maringotka je široká maximálně 2,5 metru. Celoročně využívané maringotky disponují zateplením, rozvody elektřiny na 220 V, na přání i rozvody vody a odpadů, často jsou na nich k vidění také plastová okna minimálně s dvojsklem.
Vytápění maringotky
Velmi často se řeší topidla na tuhá paliva, například krbová kamna. Malé domky na kolech totiž mají většinou také připravený vývod pro spaliny, tedy komín. Jako vždy platí, že nápadům se meze nekladou. Jestli si maringotku koupíte již hotovou, nebo si ji necháte postavit na míru nebo zrekonstruujete starou klasickou maringotku ze střelnice, to je už jen na vás.
Cena domku na kolech je různá, v bazaru můžete sehnat kousky v řádu desítek tisíc, tam ale počítejte s tím, že než začnete bydlet, bude třeba poměrně hodně práce. Obyvatelnou maringotku seženete zhruba od 100 000 Kč. Nezapomeňte do nákladů na pořízení maringotky také započítat převoz na váš pozemek.
A co zateplení maringotky?
Oplechovaná maringotka je na zateplení zevnitř nevhodná. Rosný bod bude vznikat vždy na vnitřní straně plechu a nebude odvětraný. Budete tam mít plísně. Sice je hned neuvidíte, ale zdravé to nebude.
Možnost 1) Museli byste mít při zateplení zevnitř mezi tep. izolací a plechem odvětrávanou mezeru s otvory vespod stěny a ve střeše s odvětráním ven. To je komplikované a mezera vám vezme další prostor.
Možnost 2) Zateplit z venku plechu.
Možnost 3) Odstranit plechy.
Možnost 4) Koupit jinou maringotku.
Pokud chcete i tak zateplit zevnitř, nejméně špatně řešení je purpěna. Má uzavřené póry + překrýt parotěsnou fólií, ale tu nesmíte nikde provrtat, což je obvykle těžko reálné.
Maringotka je legislativně stejná jako karavan
Maringotku legislativa České republiky řadí mezi vozidla stejně jako karavany. Pořízení maringotky pro bydlení ale dělá z maringotky stavbu, nicméně ta není podmíněna vydáním stavebního povolení. To je určitě nesporná výhoda oproti stavbě domu.
Umístění maringotky podléhá ale jistým pravidlům, která musíte dodržet. Maringotku si smíte postavit se souhlasem majitele na stavební pozemek, na kterém již stojí jiná stavba, stavební zákon totiž neumožňuje maringotku pro trvalé bydlení umístit na louku nebo do lesa.
Pokud pozemek vlastníte a budete na něm chtít v maringotce trvale bydlet, musíte tuto skutečnost ohlásit stavebnímu úřadu a nechat si územním rozhodnutím umístění stavby schválit.
Lze si maringotku pojistit?
To je velmi diskutovaná otázka. Říká se, že pojistit jde přece vše. Což by taky byla pravda, ale když přijde na řadu plnění a vyplacení peněz za škodu, to už se některé pojišťovny mohou zdráhat.
Pokud si budete pojišťovat svou maringotku, obraťte se na někoho zkušenějšího, kdo už alternativní bydlení někdy pojišťoval. Nechte si potvrdit, zda smlouvě rozumíte a že opravdu dojde k proplacení bez dalších komplikací. Zkuste známé pojišťovny, obecně se na internetu mezi lidmi doporučuje pojišťovna Kooperativa.