Hliněný dům

SuperAdobe aneb jak na bydlení v hliněném domě

Přírodní domy jsou stále více v kurzu a jejich obliba roste. Použité materiály a suroviny jsou často mnohem levnější než klasické materiály. Možná tento typ bydlení není úplně pro každého, ale rozhodně se jedná o udržitelné stavby z materiálů jako je konopí, sláma, dřevo, kámen a v neposlední řadě také hlína.

Hlína ve stavebnictví nachází stále větší uplatnění v podobě dusaných stěn, nepálených cihel, a především hliněných omítek.

Hliněné stěny oplývají jednou skvělou vlastností. Dokážou poměrně rychle pohltit vzdušnou vlhkost (třikrát rychleji, než klasické materiály jako jsou beton, vápenocementová omítka nebo dřevo), kterou postupně uvolňují zpět do interiéru. Výhodné je to hlavně v zimních měsících, kdy je vzdušná vlhkost v interiérech nízká a díky hliněným omítkám nejsou tyto prostory přesušené. Další nespornou výhodou hliněné omítky je její snadná obnova.

Jak se staví hliněný dům

Výchozím bodem pro jakýkoliv hliněný dům je přístup k surovině v podobě jílu a hlíny. Materiál pro stavbu získáte přímo na svém vlastním pozemku. Prvním krokem by měla vždy být skrývka orné půdy, té by byla na stavbu škoda.

Také čtete:  Raspberry Pi 5 – co je nového? Specifikace, ceny, dostupnost

Pak přijde na řadu těžba hlíny. Hliněný dům je věcí fantazie i vašich priorit. Můžete stavět jako klasický dům, tedy z cihel z hlíny, které necháte vyschnout na sluníčku. Stavba bude určitě zajímavá, ale zabere poměrně hodně času.

Rychlejší variantou jsou pytle naplněné hlínou, které budete skládat jako cihly do připraveného mělkého základu kopírujícího klasický pravoúhlý obvod domu. Dalším osvědčeným typem je kruhová hliněná stavba po vzoru herce Jaroslava Duška.

Technologie SuperAdobe domu není náročná

Levný a bezpečný dům, který při správném tvaru dokáže odolat zemětřesení i hurikánu. To je SuperAdobe, kruhový dům, postavený z hlíny, který svým tvarem připomíná vánoční cukroví vosí hnízdo. První dům typu SuperAdobe zkonstruoval Nader Khalili, architekt z Íránu.

Stavba domu vyžaduje jako vždy pozemek, dále budete potřebovat pytlovinové tunely nebo pásy, ostnatý drát, trochu umu, základní nástroje a samozřejmě hlínu a další přírodní materiály z okolí. Směs pro stavbu hliněného domu je v našem klimatickém pásu vhodné zpevnit pojivem v podobě cementu.

Také čtete:  Stavba nízkoenergetického domu

Jak na SuperAdobe?

Je to velmi jednoduchá stavební metoda, kterou zvládne i laik. Stavbu urychlíte, pokud si na těžbu hlíny povoláte techniku, ale můžete si hlínu nakopat také sami.

Základem jsou naplněné pytlovinové pásy směsí půdy, slámy, písku a cementu, které pokládáte vždy na ostnatý drát. Pytel je nekonečný, další řady tak skládáte opět na drát ve tvaru šnečí ulity, čímž zmenšujete horní průměr stavby.

Dbejte na stálé dodržování kruhového tvaru, jen tak bude dům opravdu bezpečný. Vnitřní a vnější dispozice domu je zcela na vaší volbě. Můžete nechat dům jen tak nebo ho nahodit a dokončit hliněnou omítkou. Hliněný dům je jako dětská skládačka, kterou později libovolně doplníte o další půlkruhové nebo kruhové místnosti.

Také čtete:  Opuštěné domy na prodej: Kdysi domovy, dnes svědkové minulosti

Ať už budete užívat dům zcela alternativně nebo jako běžný dům s vodovodem, kanalizací a technologickými vychytávkami, budete v něm určitě spokojení. Hliněný dům má příjemné klima, není energeticky náročný, a navíc kruhová stavba působí pozitivně na lidskou psychiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *