Norské království se rozkládá na Skandinávském poloostrově, ze kterého ukrajuje 385 207 kilometrů čtverečních. Severská země je drsná a rozmanitá, stejně jako život zde. Životní styl Norové přizpůsobují práci a studiu. Práce na homeoffice je běžnou součástí jejich životů, pracují a studují opravdu tvrdě, ale na druhou stranu jejich pracovní den trvá 7,5 hodiny. Nacházet vyváženost mezi pracovním a osobním životem, mezi prací a odpočinkem je často při nárocích na profesionalitu a jejich pracovní dostupnost náročné. Přesto si většina Norů neumí představit víkendy bez outdoorových aktivit a sportu, večírků, divadelních představení.
Norové milují přírodu i svoje sruby
Stejně jako mají Norové v lásce procházky v přírodě, milují i své norské sruby. Původním účelem těchto chat bylo pouhé přenocování pocestných a cestujících. Sruby často sloužily i jako letní ubytování pro farmáře pracující v horách. Velkou oblibu ale tyto dřevěné chaty získaly již v 18. století, kdy jejich krásu začali postupně objevovat turisté. Dnes najdete v Norsku přes 440 000 chat nebo srubů. Dřevěné severské domy jsou velmi bytelné, musí odolat nepříznivému počasí. Vnitřní prostory na do vás ale napumpují harmonii, klid a sounáležitost s přírodou. Masivní nábytek a přírodní materiály i barvy navodí příjemnou atmosféru a relaxaci, i když venku zuří blizard.
Je libo nájemní nebo vlastní bydlení?
Klasické bydlení v Norsku se ale tolik neliší od našich krajin. Aktuální situace na trhu s nemovitostmi je však stejně špatná jako v České republice. Kvalitní pronájem si budete shánět velmi těžko, pokud se nějaký byt dostane do inzertní nabídky, moc dlouho se v ní neohřeje. Počítejte také s tím, že Norsko je poměrně drahá země a platí to i pro ceny nájmů. Rozhodně, tak jako v každé zemi, ve které budete chtít strávit delší čas, je třeba se nejprve rozhlédnout a seznámit se lokalitou.
Pronájem bydlení je tak v prvních týdnech nebo měsících dobrou volbou. Pronájmy můžete hledat na stránkách Finn.no nebo Hybel.no, ale hodně domů lze najít také na základě doporučení někoho, kdo už lokalitu dobře zná.
Studentům při hledání nájmu může pomoct také jejich škola. Země se potýká s velkým nedostatkem kvalitních bytů nebo domů k pronájmu. Musíte tedy být neustále ve střehu a pokud objevíte byt, který se vám líbí, moc dlouho nepřemýšlejte. Jednejte opravdu rychle. Kontaktujte pronajímatele, domluvte si prohlídku a buďte připravení složit kauci ve výši 3 až 6 měsíčních nájmů, zároveň mějte k ruce ručitele.
Nájem bytu vás může vyjít na 4 000 norských korun nebo také na 45 000 norských korun, ale to už se nebavíme o bytě, ale o domu s výhledem na moře. Nejdražším místem je Oslo, kde se měsíční nájemní pohybuje okolo 11 500 norských korun (krát 2,5 na české koruny), přičemž průměrná cena nájmu v Norsku je okolo 8 800 norských korun. Počítejte s tím, že krátkodobá ubytování regulují celkem přísná vládní pravidla.
Koupě vlastní nemovitosti není v Norsku problém, cizince při nákupu domu nebo bytu nečekají žádná omezení. Průměrná cena samostatně stojícího domu se v Norsku dostává až 25 000 norských korun za jeden metr čtvereční. Pokud budete bydlení financovat hypotékou, řešte ji primárně se svou bankou. Spojte se s profesionálními agenturami, které se prodej nemovitostí v zahraničí zabývají. Dejte si pozor, jakmile zadáte prostřednictvím formuláře nabídku na nemovitost, kterou si nemůžete dovolit, hrozí vám vysoké pokuty, protože nabídka ve formuláři je závazná. Po podpisu smlouvy hradíte zálohu ve výši 10 % z kupní ceny. Poté nemovitost zapíšete vy nebo realitní makléř do katastru nemovitostí. Na rozdíl od České republiky můžete získat hypotéku na 100 % kupní ceny, pokud si kupujete svoji první nemovitost právě v Norsku.