Bydlení v itálii

Cestování do Sicílie 2024

Sicílie je jedním z nejkrásnějších regionů Itálie, najdete tu historická města a místa pod ochranou UNESCO, hory, národní parky a moře kam se podíváte. Sicilský ostrov je ale zároveň jedním z nejchudších regionů s velmi rozbujelou administrativou, který doplácí na korupci všeho druhu. Lidé z chudé Sicílie odešli do bohatších regionů nebo jiných částí světa. Naopak mnoho cizinců, kteří sní o tom, že budou žít v Itálii, by chtěli bydlet právě tady. Jaký je ve skutečnosti život v Itálii, konkrétně na Sicílii?

Sicílie má své tempo, výhody i stinné stránky

Mnohá sicilská města skýtají pohled na rozestavěné domy, které však spousta stavitelů kvůli přebujelé byrokracii nehodlá nikdy dokončit. Život tu plyne mnohem pomaleji než jinde v Itálii, to pro někoho může být velmi působivé, navíc bydlení v menším městě vyjde obecně levněji a bude klidnější, ale také bezpečnější. Největší sicilská města, Palermo a Catania, jsou pověstná místními čtvrtěmi, kterým je lépe se zcela vyhýbat. Drobná kriminalita vám ale bude hrozit téměř všude.

Také čtete:  Bydlení v Dominikánské republice: Základní informace

Život na Sicílii vychází levněji než v jiných regionech Itálie, měsíční náklady se pohybují v rozmezí od 1 do 2,5 tisíce EUR (při aktuálním kurzu je to zhruba mezi 25 až 62 tisíc korun) v závislosti na vašich potřebách a vašem životním stylu. Vesnice nebo malá města vám ale mohou v rozpočtu ušetřit nějaké prostředky, a ještě k tomu zažijete život v místní komunitě.

Nájem nebo koupě nemovitosti

Bydlení můžete tak jako v České republice řešit buď koupí nemovitosti nebo pronájmem bytu. Cena nájmu se ve velkých městech pohybuje přibližně okolo 600 eur (v přepočtu přibližně 15 tisíc korun) měsíčně. Jedná o částku orientační a zase platí, že pokud budete chtít levnější nájem, nebude hledat v turistických oblastech, ale v menších městech. Počítejte s tím, že si připlatíte za používání klimatizace, bez které se v horkém letním počasí nejspíš neobejdete, v zimě to budou naopak příplatky za topení.

Také čtete:  Cestování do Norska 2024: Jak by se vám zde bydlelo?

Rozhodnete-li pro pořízení vlastní nemovitosti, vyjde vás byt ve větším městě minimálně na 120 tisíc eur, samozřejmě vždy záleží na umístění, stavu a typu nemovitosti, resp. bytu. Ceny domů se pohybují o trochu výše, a to od 250 tisíc eur, i když tato částka není dogma. Částky za vlastní bydlení na Sicílii se tak dostávají řádově ke 3 milionům korun za byt a od 6 milionů korun za dům.

Dobrodruhům nebo srdcařům se možná ještě naskytne koupě domu za 1 euro. Akce, do které se zapojilo mnoho italských obcí, sklidila u zahraničních zájemců poměrně velký úspěch. Nic ale není zadarmo, což platí i o jednoeurové koupi. Podepsáním kupní smlouvy se zavazujete ke splnění patřičných podmínek, kde například jednou z nich je dost často tříleté období pro rekonstrukci domu.

Také čtete:  Bydlení v Belgii: Vše, co potřebujete vědět před přestěhováním

V každém případě koupě domu kdekoliv v zahraniční vyžaduje vždy důkladné seznámení se s podmínkami dané lokality, státu, realitního trhu, daněmi a poplatky. Řada společností, která se zabývá prodejem nemovitostí v zahraniční, vám odborně poradí a zajistí i veškerý servis s tím spojený. Znamená to sice, že si za nemovitost oproti běžné inzerci připlatíte, ale svoje vysněné bydlení koupíte s jistými odbornými zárukami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *