Pokud máte větší prostor pro budoucí stavbu, možná by byla škoda nechat se unést klasikou a vytvořit patrový rodinný dům. Komu se chce chodit do schodů nahoru a dolů, neustále něco přenášet, dávat pozor na malé děti, jestli zrovna nejsou na schodišti? Dvougenerační bungalovy jsou o něčem jiném.
Dostatečně velký pozemek skýtá jiné alternativy, proč potom nejít moderní době trochu naproti?
Můžete se díky tomu obejít bez napjatých účtů za energie a je jasné, že postavit si bungalov má i mnoho dalších výhod. Abychom byli vyvážení, je třeba zmínit i jisté mínusy. Byla by však škoda jim podlehnout.
Dvougenerační bungalov jako ideál nejen pro dvě velké rodiny
Bydlet společně, jako jedna velká rodina. Dva bratři se dohodnou a situace je jasná. Dvougenerační bungalov je však vhodný i pro společné bezproblémové soužití rodičů a dospělých dětí s jejich rodinou.
Rozdělení? Přesně napůl, jasně dané dispozice. Ale klidně také velký bungalov číslo jedna a malý byt vedle něj, který se může stát startovacím bydlením pro některé z dospívajících dětí.
Variant bychom asi našli opravdu hodně a není důvod o nějaké nepřemýšlet. Dvougenerační bydlení dnes není velkým hitem, zejména z pohledu mladší generace. Ale nepochybně se najdou také výjimky, kterým takový styl snad přímo učaruje.
Bungalov, toť vlastně nízkoenergetický domek – jdeme tedy ruku v ruce s dobou, snažíme se ušetřit náklady za otop, ať už jde o brikety nebo elektřinu, úspora vždycky přijde vhod. Malá veranda a jediné podlaží, jde tedy zpravidla o přízemní stavbu.
Bezbariérový, ale také romantický, jako za těch starých časů. Dvougenerační bungalov může mít dva samostatné vstupy, abyste se s dalšími obyvateli zbytečně nerušili. Ovšem pozor, zabezpečte také odpovídající akustickou izolaci. Mladí pak jinak bohužel mohou rušit starší „sousedy“ a naopak, což nevěstí z dlouhodobého hlediska nic dobrého.
Žádné podkroví, ale také velké možnosti
S tou romantickou stránkou – snad jen nepočítejte s tím, že byste využívali podkroví, bungalovy totiž obecně žádné takové prostory nenabídnou. Protože jsou nízko u země a nemají patro, jsou pro tělesně postižené velmi výhodné.
A opravy? Maximálně nízký žebřík, ale rozhodně ne víc, nebudete lézt po střechách jako toulavé kočky a nehrozí tak prakticky ani nebezpečí úrazu. Většinu věcí takto zvládnete svépomocí.
Obdélníkový nebo čtvercový dvougenerační bungalov?
Můžete si nechat postavit i stavbu zaujímající jiný tvar, záleží na představě, a především reálnosti takového projektu, obecně pak ale platí, že ony mantinely na začátku jsou jen vaše fantazie.
Obdélníkový půdorys je vhodný třeba i tam, kde chcete mít víc soukromí. Bungalovy do L využijí maximum prostoru a krátkou chodbu, takže se nebudete cítit, jako kdybyste byli v penzionu. I to je určitým bonusem, nebo ne? A připravte se, kdo chce přízemní dům, měl by si už dopředu pořídit větší rovinatý pozemek.
Výhody bungalovů jsou zcela nasnadě
Z každého pokoje vyletíte za vteřinu na zahradu. Spojení vnitřního a venkovního prostoru je tak prakticky dokonalé.
Bungalov také může mít jakoukoliv – ano, naprosto jakoukoliv střechu – je možnost střechy sedlové, pultové, ale i ploché. Schodiště tu není, takže ušetříte trochu prostoru navíc. Někdy i hodně velkou porci prostoru, že?
Nevýhody jsou tu také, samozřejmě – bungalov je, pokud započítáme stejnou podlahovou plochu oproti patrovému domu, nákladnější.
Základová deska a střecha musí být zákonitě větší, a pokud nemáte dost velký pozemek, oprávněně si budete klást otázku, kam se taková stavba vlastně ve finále poskládá. Bungalovy do L se naprosto nehodí, pokud máte úzký pozemek. Tehdy popřemýšlejte spíš o obdélníkovém tvaru.