Nový Zéland zeměpisně přináleží do kontinentu Zélandie ponořeného do Tichého oceánu a tvoří ho dva hlavní ostrovy, Severní a Jižní. Severním ostrovem prochází sopečné pásmo s několika činnými sopkami, je na něm tepleji. Naproti tomu na Jižním ostrově najdete jezera a tyčící se vrcholky Alp. Zemětřesení nejsou na Novém Zélandu ničím výjimečným. Tato geografická fakta poměrně výrazným způsobem ovlivňují také možnosti bydlení.
Počasí ovlivňuje výběr lokality pro bydlení
Klimatické podmínky ostrovů Nového Zélandu jsou totiž naprosto odlišné. Zima v severní části Zélandu je o dost teplejší než zima na novozélandském jihu. Důležitou otázkou se tak stávají nároky na vytápění domu, které se na jihu i na severu budou výrazně lišit. Pokud zde uvažujete o koupi domu, zajímejte se především o provedení izolace, která je pro domy povinná teprve od roku 1978, o způsoby vytápění a nezapomeňte při tom zvážit také sluneční svit, jeho směr a intenzitu. To vše ovlivňuje náklady na vytápění. Není žádným tajemstvím, že cizince, kteří se rozhodnou usadit na Novém Zélandu, ať už jen třeba na rok nebo trvale, první zima umí docela dost zaskočit. Novozélanďané jsou v zimě zvyklí chodit dobře oblečení, a to i doma, a vytápět pouze místnost, kterou právě používají.
Jak bydleli a bydlí lidé na Novém Zélandu?
Maoři v 15. století žili kočovným životem a stavěli na přespávání pravoúhlé domy (wharepuni). Později přistavovali k budovám také verandu, aby lépe zvládali horka. První domy klasického vzezření vypadaly jako chaty nebo vily, které si ovšem stavěli jen ti movitější. Poznávacím znamením byla kuchyně a jídelna v zadním traktu domu. Později, na začátku 20. století, přišel na řadu nízký bungalov v kalifornském stylu, který navázal na typické vily s příkřejší střechou a vyšším stropem. Tradiční výměra pozemků s obytnými domy byla založena na čtvrtině akru, tedy přibližně na 1000 metrech čtverečních, plocha se však v polovině 20. století zmenšila.
Městská chudina bydlela ve čtvrtích připomínajících slumy. Vláda postupně vybudovala předměstská bydlení, která pronajímala právě chudším rodinám. Poblíž pobřeží nebo jezer najdete typické chatrče nebo účelové domy. Jsou bezpochyby minimalistické, rustikální a světový design uvnitř určitě neobjevíte. Dnes tyto chatrče, zvané baches, využívají hlavně turisté. Běžně se na Novém Zélandu setkáte také s karavany, přívěsy, obytnými vozy a vany. Co tu už budete hledat obtížněji jsou velké kempy se zázemím pro karavany, na které jste zvyklí z Evropy, a které jsou i v blízké Austrálii. Poměrně dost lidí žije trvale v obydlích ze všeho možného. Vláda tento styl klasifikuje jako bezdomovectví a na řešení problému do roku 2022 vyčlenila nemalé peníze.
Trendy 21. století jsou primárně udržitelnost, splynutí staveb s okolní přírodou, a především dobrá tepelná pohoda. Novozélanďané nyní mnohem více přemýšlejí nad tím, jak maximalizovat teplo ze slunce a udržet ho přes noc. Samozřejmostí jsou již také předpisy, které zaručují odolnost staveb proti přírodním vlivům, zejména proti zemětřesení. Zemětřesné oblasti jsou čtyři a stavby v poslední čtvrté zóně musí být třikrát odolnější než budovy v první bezpečné zóně.