Velká zahrada, ale také klasická romantika venkova. Přesně takové domky najdeme v anglických hrabstvích. Břečťan, ale také klasická bílá, Angličané mají rádi řadovky a využívají v maximální možné míře kámen. Anglické rodinné domy už mají za sebou celé generace, nezřídka i pěkných pár století, v porovnání s kontinentální architekturou je to někdy až unikátní. V Anglii je běžné se i poměrně často stěhovat, a to i za prací.
Anglická specifika aneb Annexe
Když si chcete pořídit dům ve Velké Británii, setkáte se obvykle s různými názvy, které nejsou našinci někdy zcela jasné. Pojďme si je proto rozebrat trochu důkladněji. Třeba Annexe je menší domek u toho velkého, klasický výměnek pro starší majitele. Semi-detached house znamená dvojdomek a Terrace house je tou anglickou klasikou, jakou známe z médií nebo výletů za anglickou kulturou.
Disponují minimální zahradou a jejich stavba je nenáročná. V Anglii letí i sdílené bydlení, pokud se setkáte s přízemním rodinným domem, někdy se používá i název Bungalov, jenž vyjde cenově poměrně výhodně. Více o bungalovech v samostatném článku.
Konzervativní a někdy by se dalo říci, až poměrně přísný a strohý styl, patřící i k anglické venkovské aristokracii. Viktoriánská epocha nebo tudorovské pojetí, to je v dnešní Velké Británii už skutečně zavedený pojem. Červený kámen, velká čtvercová okna, spoustu zeleně kolem domu, která je navíc přímo cizelérsky zastřižena, toť klasika Ostrovů.
A v neposlední řadě také plot, jenž má uchránit britská obydlí před pohledy zvenčí. Využívají se hlavně přírodní materiály, které jsou v tomto koutě světa skutečně tradičními. Přírodní kámen nebo cihla, téměř tu nevidíme novostavby, na rozdíl třeba právě od Skandinávie. Zděné domy nabídnou výbornou zvukovou izolaci, odolávají změnám teplot, což je na severu Evropy tolik častým jevem a také působení vlhkosti, bez níž by Anglie nebyla Anglií.