Minidomky

Minidomky jako levnější bydlení pro mladé rodiny

Malometrážní samostatné bydlení je snem nejednoho mladého člověka nebo páru. Rostoucí ceny nemovitostí, zásahy do hypotečního trhu i omezený rozpočet jsou prvotním motivem, proč přemýšlet nad minidomky, které jsou ve světě známé také jako tiny house.

Plánovat musíte i malé minidomky

Život v minidomku nemusí být je pro dobrodruhy, ale určitě je to cesta, jak se dostat blíž k přírodě a vymanit se z panelové džungle, ruchu města a nekonečného spěchu.

Bydlení v malém prostoru vyžaduje promyšlený přístup a cit pro detaily. Primárně si musíte rozmyslet, jestli budete stavět domek přímo na pozemku, nebo vás občas přepadne toulavá a budete si chtít stavbu přestěhovat. Mobilní minidomek nesmí být moc těžký, musíte u něj dobře volit materiály i rozmístění jednotlivých komponentů.

Také čtete:  Bydlení v mobilheimu: Pohodlná a flexibilní volba pro moderního obyvatele

Konstrukce minidomků

Základem pro tyto typy staveb je vždy nosný systém, tedy konstrukce. Vybírat můžete mezi dřevěnou nebo kovovou kostrou. Kovový systém je těžší, draží a klade větší nároky na odolnost proti vlhku, které by zapříčinilo korodování.

Dřevěnou konstrukci musíte také zateplovat, snadno ale použijte přírodní materiály jako je například ovčí rouno. Podle celkových rozměrů stavby pak volíte také i tloušťku obkladového dřeva. Rozdíl mezi stavbou mobilního domku na kolech a domku přímo na pozemku je samozřejmě ve způsobu samotné stavby.

Tiny house alias Minidomek

Tiny house, též minidomek (v praxi se spíše ale setkáte s výrazem tiny house, z angličtiny) na kolech stavíte rovnou na přívěsu, zatímco pro malý domek potřebujete minimálně základovou desku. Střecha domku má také svá specifika, určitě ale mějte na paměti, že strmější a vyšší střecha bude mnohem komplikovanější. Plánovat tedy musíte opravdu každou část stavby hned od začátku.

Také čtete:  Mini domky k trvalému bydlení pro celou rodinu

Interiér minidomu o vás leccos napoví

Záleží čistě na vašem vkusu a finančních možnostech, jak si malý dům zařídíte. Přechod z běžné nebo větší velikosti bydlení do minidomku vyžaduje určitě důkladné rozmyšlení toho, co potřebujete a co dokážete postrádat.

Je to velká životní změna, která mnohdy přináší i změnu životního stylu. Minidomky mají často jen několik málo metrů čtverečných, ty nejmenší disponují zastavěnou plochou třeba jen 16 metrů čtverečných, podobně jako zahradní domky. Máte z bydlení v malém strach?

Zkuste si plán domu nakreslit nebo vyznačit na nějaké venkovní ploše, nejlépe třeba na rovném chodníku. Zařizování malého prostoru má několik pravidel.

Také čtete:  Levné domy do milionu: Dnes máte tu možnost

Malý prostor je nutné zařídit čistě a funkčně. Interiér miniaturního domu otevřete a provzdušněte, zóny si rozdělte pouze opticky vhodnými zařizovacími předměty nebo například zvýšeným patrem nebo podestou.

Barvy do vašeho budoucího minibydlení volte spíše teplé a tlumené, jednotné v celém prostoru. Místo určitě ušetří posuvné dveře a multifunkční zařizovací prvky. Pokud si sami netroufáte na zařízení malého prostoru, využijte služeb architektů a specialistů na malé prostory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *