levné mobilní domky

Mobilní domy do 100 000: Jaké máme možnosti?

Pojďme na článek, jaké máte možnosti při hledání mobilního domu do 100 000 Kč.

Éra mobilních domů je prakticky neustále na vzestupu, snad ani na české mapě nenajdeme obec, kde by se s nimi někdo neztotožňoval. Jde o ekonomické bydlení, které je současně komfortní. Obyvatel mobilheimu, jak se někdy také říkává po německém vzoru, bude také významně blíž přírodě než průměrný obyvatel panelového domu. Jsou ale vhodné nejen pro bydlení, ale i rekreaci, stačí mít k dispozici vhodný pozemek.

Pokud jste si vždycky přáli mít „dům na kolečkách“, je právě mobilní dům zajímavou variantou. A cenovka mobilního domu do 100 000 Kč je opravdu reálná. A kromě toho, když jej opravdu řádně zateplíte, účet za energie vás potom vysloveně potěší.

Mobilní domy do 100 000 Kč

Mít mobilní dům do 100 000Kč. Je to reálné? Záleží na tom, jestli bude váš mobilheim zateplený a celoroční nebo jenom sezonní, cenu určují pochopitelně i rozměry.

Řádově jde obvykle o stovky tisíc korun, průměrná cena zbrusu nového mobilního domu je tak zhruba na půl milionu – pokud chcete sezonní variantu a nehodláte kupovat nejnovější model, snadno se dostanete i pod polovinu této částky.

Bazary jsou sice plné, ale proč si nakonec trochu nepřiplatit za určitý komfort, že?

Použité mobilní domy do 200, 400, 500 000 Kč

Našli jsme webovou stránku Marvel-mobildomy.cz, kde máte možnost si mobilní dům – avšak použitý rovnou koupit. Pro představu doporučujeme se na jejich stránky podívat. Přikládáme foto:

Mobilní domy od 200 000, které jsou levné a již použité

Spolehněte se na velmi nízké pořizovací náklady mobilního domu

Minibydlení. Minidomky.
Mobilní domy alias Mobilheimy

Zateplené, celoroční, ale také retro klasika na teplejší jarní a letní měsíce. Mobilní domy mají mnoho podob, ale jednu jejich výhodu nelze opomenout už na začátku. V porovnání s bytem či dokonce rodinným domkem jsou až podezřele levné, zvláště pak v některých vybraných lokalitách, jako je Praha a další velká města.

Chcete romantický krb s centrálním topením nebo využít služeb, které v moderní době poskytuje elektřina? Plastová okna opatřená izolačními dvojskly (ev. trojskly u moderních staveb) pak odvedou také dobrou práci, příjemně se budete cítit v interiéru těchto domů i během mrazivých zimních dnů.

Několik různých zajímavých možností

Mobilní bydlení - mobilheimy
Příklad nejlevnějšího mobilního bydlení

Vyberete si dřevěný obklad nebo fasádu? Záleží na vás, firmy v dnešní době nabízejí obě tyto oblíbené varianty. Mobilní domy nejsou určeny vždy a pouze jen pro bydlení nebo rekreaci, využívají je také firmy ke své propagaci nebo jako nevšední kancelář.

Stačí jeřáb a ukotvení přesně na plánované místo je otázkou chvilky, firma, která pro vás bude mobilheim vyrábět, samozřejmě tuto mohutnou konstrukci doveze speciální dopravou až na místo určení. Těžká technika je připravena, stačí jen dát povel! Chcete vybavit stavbu základními spotřebiči? Žádný problém, řešení na klíč znamená, že už jen přijdete k hotovému s oblečením, doplňky a dalšími osobními věcmi. Můžete se potom už doslova ze den na den stěhovat!

Pozor, umístění mobilních domů někdy podléhá legislativě ze strany obcí, měst i stavebních úřadů. Měli byste si proto v dané lokalitě předem zjistit všechno potřebné, aby vás pak při zakotvení stavby někdo nepříjemně nepřekvapil.

Také čtete:  Top 5 levných a ekologických druhů bydlení

Na stranu druhou, překážky budou v porovnání se stavbou klasického rodinného domu vlastně zcela minimální. Přesto však počítejte s tím, že mobilheim tzv. „splňuje funkci stavby“, je totiž připojen na inženýrské sítě apod. Stavební zákon nezná pojem jako mobilní dům a s úřady mohou být jisté starosti.

Popularita levných mobilních domů do budoucna je zaručena

Nemáte tu čest s nějakým skomírajícím dinosaurem, je tomu právě naopak!

Mobilní domy mají před sebou v každém případě velmi zajímavou budoucnost a můžete jen očekávat, že do dalších let se stále více lidí rozhodne právě pro ně – rostoucí cena nemovitostí, možná i nedostupnost hypotečních úvěrů pro mladé rodiny, to všechno ještě může přijít a bude hrát do karet zejména různým výrobcům mobilheimů a milovníkům minimalistického, leč přesto komfortního a pěkného bydlení.

O mobilních domech taky psal prakticky irozhlas.cz na https://www.irozhlas.cz/ekonomika/mobilni-domy-jako-levna-alternativa-klasickeho-bydleni-rocne-si-je-poridi-asi_1810201225_mat

Vyberte si doplňky do domu podle svých představ

Přípojka na plyn, elektřinu, vodu a odpad, ale také krb, vana, prostorný jídelní kout, pěkná kuchyňská linka, která vás bude bavit. Všechny detaily si můžete navolit podle svých představ a pak už postačí jen pozemek s odpovídající velikostí.

Studenti, senioři, ale i mladé rodiny očekávající ještě další přírůstek, tehdy je mobilheim skutečně velmi vhodnou alternativou.

Původ mají mobilní domy samozřejmě za Atlantikem, kde jsou populární už od sedmdesátek. V Evropě se ale díky životnímu stylu poslední generace dostávají také do popředí.

Nejde přitom ani o to, že se často mění zaměstnání a destinace, kde žijete – ale jde o propojení s přírodou a bydlení, co bude maximálně úsporné.

Vytápění je totiž jen na vás a půjde o poměrně malou plochu. Zvolíte si plyn, elektřinu nebo třeba podlahové topné folie v kombinaci s krbovými kamny? Vsadíte na solární řešení nebo moderně laděné tepelné čerpadlo?

Vyřešit je nutné rovněž přívod vody a odpady, nejjednodušší pak samozřejmě je, když napojíte odpad přímo ke kanalizaci.

Mobilní bydlení

Rozměry mobilního domu si můžete vybrat dle libovůle

Samozřejmě, je to stavba, která váží několik tun – zateplená varianta pro celoroční bydlení může vážit i šest nebo sedm tun, sezonní pak asi polovinu.

Mobilheim i pro hosty? Proč ne, zahrada je velká a rodinný dům už máte, takže budete mít své přátele kam uložit.

Mobilní domy jsou však v moderní době určené spíše pro vlastní bydlení. Jaké jsou jejich rozměry? Například osm na tři metry nebo dvanáct na čtyři, ale i menší, pokud se spokojíte s variantou tzv. 1+kk.

Pojďme si tedy ještě jednou shrnout všechny výhody:

  • Cena je na minimu možného a nebudete několik let čekat, než se stavba připraví k bydlení.
  • Stavební povolení – tedy to klasické, jako pro chatu a rodinný dům – nebude zde nutností.
  • Pojištění nebude drahé, podlahová plocha, podle které se někdy počítá, je vlastně jen malá.
  • Provozní náklady jsou nízko u země, podobně jako celá stavba. Vytápění je dosti ekonomické.
  • Příroda nebude nijak daleko, zeleň máte již u oken. Žádný okolní beton, jen tráva a stromy.
Také čtete:  Jak vybrat mobilní dům 

Nevýhody levných mobilních domů

Samozřejmě, i s těmi je nutné počítat, neboť jak praví klasik – nic není zcela dokonalé a ani my se nebudeme snažit představit vám mobilheim jako jasné AAA+ řešení, se kterým nebudete mít už nikdy starosti. Kdyby tomu tak bylo, mobilních domů jsou dnes desítky tisíc ve všech krajských městech, realita je ale jiná.

Takže, o jaká mínus konkrétně jde?

  • Trochu menší komfort než u rodinných domů. Samozřejmě, zvážení je tady jenom na vás.
  • Obytný prostor nebude velký, neodpovídá RD, leč spíše klasickému bytu v panelovém domě.
  • Levnější varianta – kolem zmiňovaných 100 000 Kč nebude až tolik lákavou pro oko. Ale záleží vám na tomto až v první řadě?
  • Územní souhlas v souladu s paragrafem číslo 90 ve stavebním zákonu. Úřadům se nevyhnete.

V cenové kategorii mobilního domu do 100 000 Kč seženete domy, které budou připomínat spíše chatu než plnohodnotné a dlouhodobé bydlení. Počítejte proto s nákladnější rekonstrukcí, kromě toho se můžete pěkně spálit. Možná jste našli zajímavý inzerát, který se zdá výhodný, ale dvakrát si to rozmyslete, než své peníze dáte někomu, jehož důvěryhodnost si nemůžete ověřit.

Mobilní domy jsou i tak poměrně levnou záležitostí, takže jestli ušetříte několik málo tisíc navíc, už nehraje takovou roli. Tahle zdánlivá úspora by vás ve výsledku mohla přijít draho.

A co by měl takový mobilní dům splňovat?

Pozor, jsou tu jisté předpoklady, na základě, nichž stavební úřad nakonec kývne a věci, na které byste si měli dát pozor.

Naštěstí výrobci dobře vědí, že existují jisté legislativní překážky a přizpůsobí své stavby tak, aby splňovaly základní náležitosti. Přesto vám mohou úředníci někdy připravit i poměrně perné chvilky. Chodby přinejmenším devadesát centimetrů široké, obytná místnost nejméně osm metrů čtverečních – a stavba celkově dvojnásobek.

Dbát jest pochopitelně nutno i na požární bezpečnost, soulad s životním prostředím a počítejte i s energetickou náročností. C je mezní hodnota, jinak vám stavba zřejmě nebude povolena. Myslete, proto dopředu, mobilheim je totiž rozhodnutí na generaci dopředu, nejen bydlení na rok nebo dva, než si pořídíte konečně vysněný byt.

Na co myslet při koupi mobilního domu?

  1. Typ mobilního domu: Existuje mnoho různých typů mobilních domů. Můžete se rozhodnout pro klasický model s kolečky, modulární domy nebo kontejnery. Každý typ má své vlastní výhody a omezení, takže je důležité vybrat si ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
  2. Velikost a rozvržení: Zvažte, kolik prostoru potřebujete k životu. Mobilní domy jsou k dispozici v různých velikostech a rozvrženích. Myslete na počet ložnic, koupelny, obývací prostor a kuchyňský prostor, které potřebujete.
  3. Lokace: Rozhodněte se, kde plánujete umístit mobilní dům. Mějte na paměti místní stavební předpisy a požadavky na povolení. Některé oblasti mohou mít omezení ohledně umístění a trvání pobytu v mobilním domě.
  4. Infrastruktura: Zkontrolujte, zda je na místě dostupná infrastruktura, jako je přístup k elektřině, vodě a kanalizaci. Některé mobilní domy jsou vybaveny vlastními zdroji energie a systémy pro zásobování vodou, ale pokud plánujete umístit dům na místě bez těchto služeb, budete muset zvážit alternativní možnosti.
  5. Finanční náklady: Zvažte svůj rozpočet nejen pro nákup mobilního domu, ale také pro případné úpravy a doplňky. Musíte také zohlednit provozní náklady, jako jsou nájemné za pozemek, případné poplatky za služby a údržbu domu.
  6. Doplňky a vybavení: Při koupi mobilního domu je třeba zvážit také potřebné vybavení. Například byste mohli potřebovat nábytek, spotřebiče, vybavení pro vytápění a chlazení, a další prvky pro pohodlné bydlení.
  7. Přeprava a instalace: Zjistěte, jaká je možnost přepravy a instalace mobilního domu na dané místo. Některé společnosti poskytují tyto služby jako součást nákupu, zatímco jiné vyžadují, abyste si je zajistili sami.
Také čtete:  Netradiční ubytování: spánek v letadle, jurtě nebo domečku na stromě

Koupě mobilního domku se vám vyplatí, ať už máte v úmyslu v něm bydlet řadu let, nebo půjde jen o dočasné bydlení, než se přestěhujete do bytu či zděného domu. Náklady na bydlení jsou nízké. A jakmile domek funkci celoročního bydliště ztratí, využijete ho i nadále – třeba jako víkendovou chatu, kam si po práci zajedete odpočinout.

Možná se vám takový mobilní dům do 100 000 Kč (samozřejmě klidně i dražší) zalíbí natolik, že už v něm zkrátka zůstanete?

Mobilní domy a stavební povolení

Výhodou tohoto bydlení je fakt, že na jeho pořízení či umístění není zapotřebí stavební povolení. Návštěvě stavebního úřadu se však nevyhnete. Podle stavebního zákona je mobilní dům výrobkem plnícím funkci stavby, který je považován za stavbu a spadá do režimu stavebního zákona. Jeho umístění vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu.

Hypotéka na mobilní dům

Ještě nedávno platilo, že hypotéku získáte pouze na takový mobilní dům, který lze zapsat do katastru nemovitostí. Dům musel mít přiděleno popisné či evidenční číslo. Mobilní domy však nepodléhají kolaudaci a většinou nejsou se zemí spojeny pevným základem. Zápis do katastru tak představoval ve většině případů stopku pro udělení hypotečního úvěru. To už dnes neplatí. Pořízení mobilního domu tak jde financovat hypotečním úvěrem.

Hypotékou nelze financovat nákup maringotek, karavanů, drážních vozidel či plavidel, a to z důvodu příliš vysoké mobility.

A jak to může být s pojištěním mobilního domu?

To je velmi diskutovaná otázka. Říká se, že pojistit jde přece všechno. Což by taky byla pravda, ale když přijde na řadu plnění a vyplacení peněz za případnou škodu, to už se některé pojišťovny mohou zdráhat.

Pokud si budete pojišťovat svůj alternativní dům, obraťte se na někoho zkušenějšího, kdo už alternativní bydlení někdy pojišťoval, někoho, kdo s tím má zkušenost. Nechte si potvrdit, zda smlouvě rozumíte, a že opravdu dojde k proplacení bez dalších komplikací. Zkuste známé pojišťovny, obecně se na internetu mezi lidmi doporučuje pojišťovna Kooperativa.

Klíčová slovo: Mobilní domy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *