Moderní kontejnerové domy

Dům z kontejnerů má svá pro i proti. Jaká to jsou?

Dům z kontejnerů aneb Lodní kontejnery zná každý, ale ne každý v nich bydlí nebo chce bydlet. Jde v podstatě o modulární bydlení, které si velikostí i tvarem přizpůsobíte potřebám i specifikům pozemku.

Domek z lodních přepravních kovových beden může vypadat úplně obyčejně, může klamat vzhledem a tvářit se jako dřevostavba. Necháte-li bydlení na mladých architektech, kteří tento typ bydlení v poslední době propagují, můžete se dočkat zcela neotřelého, moderního pojetí.

Dům z kontejnerů má řadu výhod

Poptávka po alternativním způsobu bydlení roste přímo úměrně spolu s narůstající cenou tradičních nemovitostí a jejich nedostatkem na trhu. Jinak tomu není ani u domů z kontejnerů, které mají svoje klady a zápory. Značnou výhodou modulárního bydlení je variabilita s možností postupného rozšiřování stavby. To ocení zejména mladé páry, které tak mohou dům budovat v několika letech podle toho, jak se rodina rozrůstá.

Také čtete:  Kontejnerové bydlení: Zamyšlení nad mobilním kontejnerovým bydlením

Dalším nesporným plusem domu z kontejneru oproti klasickému bydlení je poměrně nízká cena. Její výše se odvíjí od velikosti kontejneru, jeho stavu i od počtu potřebných metrů čtverečních, tedy od počtu modulů. Pro představu, jednou použitý kontejner dlouhý 6 m je možné pořídit okolo 120 až 150 tisíc Kč. Starší kontejnery lze sehnat zhruba za poloviční cenu.

Kontejnery musí vydržet nápory vln i větru, jejich odolnost je tak vítanou vlastností. Ukotvené do základů by měly odolat hurikánu či tornádu, při kterých fouká vítr rychlostí skoro 300 km za hodinu.

Ocelový dům navíc při řádném zaizolování z vnější i vnitřní strany dokáže v létě velmi dobře udržet místnosti příjemně chladné a v zimě naopak nepropouští teplo ven z domu. Efektivní hospodaření s energiemi je dnes více než důležité, protože do rodinného rozpočtu přináší nemalé úspory.

Také čtete:  Bydlení v nebytovém prostoru: Alternativa k tradičnímu bydlení

Předností, kterou si málokdo uvědomuje, je i to, že dům z lodních kontejnerů nenapadnou dřevokazní škůdci a hlodavci. Ano, samozřejmě se může stát, že nezvaní hosté přeci jen přijdou, ale neponičí strukturu domu jako například dřevomorka.

Krátká doba výstavby modulárního bydlení vám umožní stěhování už zhruba za šest až osm týdnů. Stavbu můžete svým způsobem urychlit například tím, že přípravu modulu (vestavění oken, dveří, rozvodů atd.) budete řešit mimo místo, kde bude stát budoucí dům.

Kontejnery jsou přepravní boxy, váš dům tak můžete snadno přivézt nebo stěhovat do jiné lokality. Jediné, na co je třeba myslet, jsou příjezdové komunikace k pozemku. Velký kamion nebo tahač všude neprojede, problémem jsou ostré zatáčky nebo úzká příjezdová cesta.

Každá mince má svůj rub a líc

Největším nepřítelem kontejnerových domů je koroze. Rezivění předejdete kvalitní a precizní izolací, která posune rosný bod mimo železnou konstrukci. Další nevýhodou může být také podlaha, kterou je nutné dost často celou vyměnit. Způsob výstavby i financování také ovlivní to, zda je budete potřebovat stavební povolení. Pokud se rozhodnete využít hypotéku, počítejte s tím, že stavba musí být pevně spojena se zemí a bez stavebního povolení se tedy neobejdete.

Také čtete:  Zateplené kontejnery - Jak na to?

Líbil by se vám takový dům z kontejneru?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *