Doba se mění, přináší nové požadavky, ale i nové možnosti. Jednou z možností je postavit si dům z lodních kontejnerů. Pojďme na článek: Kontejnerové bydlení.
Možná jste někdy slyšeli o výzkumné stanici postavené na Antarktidě, složené z neuvěřitelných 134 malých lodních kontejnerů. Na vložení fotografie nemáme oprávnění, podívejte se však do odkazu.
Je tedy jasné, že bydlení v kontejneru je kvalitní, odolná a trvanlivá možnost do nepohody.
Kontejnerové bydlení a jejich hlavní výhody
Kontejnerové bydlení vídáme kolem sebe stále více. Jaké jsou hlavní výhody? Je to v podstatě rychlá stavba, levná stavba (už jen jeden kontejner vychází na zhruba 80 – 100 tisíc. Kč), trvanlivá stavba, s možností využití originální architektury. Tady se ale spíše bavíme o větších stavbách s využitím alespoň 5ti kontejnerů. Avšak byť už jen s jedním kontejnerem se dají dělat zázraky.
Jak dlouho kontejnerové bydlení vydrží?
Ta je v činném provozu počítána na zhruba 25 let. Ale je tím myšleno čtvrtstoletí těch opravdu drsných podmínek, do mrazivého vzduchu přes slanou korozí všeleptající vzduch.
Na souši, při správném skladování, se jejich životnost prodlužuje až o třetinu. Jenže není zrovna snadné najít právě takový, který na vás celou dobu čekal zastřešeném skladišti. Byť vám bude prodejce tvrdit opak. Samozřejmě, nejsnazší by bylo zadat poptávku přímo u výrobce, a nechat si doručit kontejner nově sestavený přímo z továrny. Ty ale levné určitě nejsou, a fandové kontejnerového bydlení většinou nechtějí zbytečně utrácet.
Bydlení v kontejneru už za půl roku od vašeho nápadu
Domy se dělají ze 70 procentní rozpracovanosti, to znamená, že firmy vyrábějí dům už v průběhu, kdy se vyřizuje stavební povolení. Doba vyřízení potřebných dokumentů trvá zhruba půl roku, což je déle než samotná realizace domu.
Kontejnerové bydlení jako pasivní bydlení?
Pasivní dům z kontejneru jde hůře postavit z důvodu „tepelných mostů“. Jde ale všechno, záleží na tom, jak moc vám záleží na tom, aby dům byl pasivní a zda jste ochotni takto pasivně kontejner přestavět.
Dům musí mít kvalitní okna, musí mít bez zálivkové podlahové topení, čímž bude topit i chladit. Dům může regulovat topení dokonce i „zadarmo“ a to pomocí tepelného čerpadla.
Další možností je rekuperace. Toto řízené větrání v pasivním domě napomáhá pozitivní energetické bilanci domu v podobě úspory energií na vytápění a zároveň zajišťuje neustálý přívod čerstvého vzduchu do obytného prostoru.
Nebude to ale jediný zdroj tepla. Dům může mít i teplotní krbová kamna, takže můžete mít i komín, který dodá vašemu domu na eleganci.
Také „kontejnerová kotelna“ (Kontejnerová kotelna KNTK je speciálně konstruovaná ocelová, tepelně izolovaná nádoba, která je vybavena kotlem na ústřední topení s plnou kontrolou.) se již dnes koncipuje tak, aby byla připravena na budoucí fotovoltaiku.
Také se využije solární teplo – což je teplo zadarmo. Pak teplo tzv. náhodné – teplo z kamen.
Jistotu dodávky tepla a teplé vody v každém počasí jistí tepelné čerpadlo země – voda, u kterého v zimě neklesá výkon ani účinnost.
Dotace na kontejnerové bydlení
U dotací B2, čili na pasivní domy je výše dotace až 495 000Kč plus 35 000Kč na projektovou dokumentaci. Dále dešťovka 75000Kč, teplotní kolektory 55 000Kč, plus 5 000Kč na dokumentaci. Dotace na fotovoltaiku je zde až 165 000Kč plus 5 000Kč na projekty. Celkově tedy 835 000 Kč a to ještě není všechno.
Zájem je i o zelenou střechu… kde můžete získat další dotaci a to 55 000Kč. Celkem tedy můžete získat až 890 000Kč.
Výhodou je, že nejde o dřevostavbu, ale o tzv. ocelostavbu. To znamená, že můžete získat jednak vysoké dotace, viz výše, a to za velmi nízké náklady na pořízení.
Kolik vlastně stojí takové kontejnerové bydlení?
Ty nejlevnější pořídíte už za 30 tisíc Kč, běžná cena větších a nepoškozených se pak pohybuje v řádu od 50 do 100 tisíc.
Myslete ale na to, že návrhy, povolení a samotné stavební zásahy, zateplování, kotvení i finální úpravy vás budou stát mnohem víc.
Ve výsledku tak celá realizace moderního kontejnerového domu nemusí vyjít nejlevněji. Menší rodinný dům postavíte za půl milionu, komplikovanější a větší realizace se však mohou přiblížit i k ceně za zděnou novostavbu. Záleží na tom, co od nové alternativní stavby očekáváte a jaké máte nároky.
Pár vět o zateplení kontejnerového bydlení…
Pokud se jedná o rodinný dům (trvalé bydliště), pak musí dům splňovat energetickou náročnost budovy (Dnes již je to povinnost). Na trhu je několik druhů pěn, zodpovědný výrobce vám nechá spočítat energetickou náročnost domu autorizovaným projektantem a z toho vyplyne potřebná tloušťka izolace. Pokud je dům menší než 50m2, pak se energetická náročnost počítat nemusí. Náš tip je u rodinného domu použít PUR pěnu o tloušťce minimálně 20cm po celém obvodu domu + 5cm vaty v interiéru.