Pasivní domy 2021

Stavba nízkoenergetického domu

Jde dnes už o klasiku, ladit s přírodou je totiž zcela žádoucí, co nejmenší uhlíková stopa je po letech znovu v kurzu. Nízkoenergetický dům znamená také úsporu na položce nákladů, což je pro mladé rodiny také velmi důležité téma. Každá tisícikoruna se počítá, chtělo by se říci! Oproti průměrné novostavbě 21. století nabízí nízkoenergetické domy i více než dvoutřetinovou úsporu výdajů spojených s vytápěním. Bohužel, jistý praotec do Istrie nebo na Krétu nedošel, takže musíme počítat i se zimními měsíci a dobře se na ně v našich zeměpisných šířkách připravit.

Řeč čísel napoví ze všeho nejvíce

Nízkoenergetické domy

Kolik energie spotřebuje tedy nízkoenergetický dům, když se podíváme na konkrétní čísla? 15 až 50 kWh na metr čtvereční, přičemž platí, že průměrná novostavba dneška může jít třeba až na číslovku 150. Náklady si pak spočítejte sami, ale jsme stále ještě na začátku.

Také čtete:  I venkovský styl nabízí moderní způsob bydlení

Stavba nízkoenergetického domu přitom nemusí vyjít vaši peněženku na výrazně vyšší náklady než „obyčejná“ novostavba. Rozdíl může být v řádu procent, takže není třeba se dívat na věci nějak černobíle. Ani v kuchyni přeci už dnes neplatí, že zdravé a chutné rovná se drahé, že?

Izolace, a pokud možno kvalitní – ta je u nízkoenergetického domu králem a je třeba ji pečlivě a s citem zapracovat, takže bez dobrého projektu se v tomto případě jistě vůbec neobejdete. Počítejte s tím, že zateplení bude mít jisté nároky na prostor, myslet se musí i na orientaci, kde je sever, kde západ a jak se například umístí okna. Ovšem pozor, nízkoenergetický není totéž, co pasivní, a i zde najdeme rozdíly v ceně za vytápění. V případě tzv. energeticky pasivního domu se využívají velmi moderní vytápěcí systémy a není tak nutné se ohlížet až tolik na ceny energií. Pomysleme i na to, že vlastně konstantně rostou, v souladu s inflací a dalšími vlivy a opačný trend se nedá do budoucna vůbec očekávat.

Také čtete:  Hliník: Skvostný společník pro vaše alternativní bydlení

Stavíte nízkoenergetický dům? Doporučujeme přečíst si článek o možnosti získání dotací na váš nový dům.

Výhody nízkoenergetického domu

O nízkoenergetické domy se lidé zajímají čím dál tím víc. Jednak je to možnost úspory, jednak hlubší vztah k přírodě a jednak spousta možností, jak získat na nízkoenergetický, neboli též pasivní dům, dotaci.

Důležitým prvkem pasivního domu jsou jeho tepelně izolační vlastnosti. Co si pod tím představit? Jednoduše to, že nesmí docházet k žádným únikům tepla. A pokud je stavba provedena profesionálně, tak se tak nemůže stát.

V pasivním domku by se mělo vytápět ekologicky (pozor, v příštím roce 2022 byste si měli vyměnit váš kotel za nový, pokud ten váš nesplňuje emisní normy), a větrat, což vám pomůže proti plísním, nebo víření prachu. Jde v podstatě o vhodné a zdraví prospěšné prostředí, zejména pokud trpíte alergiemi.

Také čtete:  Rozdíly mezi nulovými domy – Aktivní vs. Pasivní

Sponzor článku: Firemnírecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *