Žít v panelákovém bytě znamená mít sousedy, někdy i nedostatek klidu a pohody, je to často i věc štěstí. Pokud ale máte vlastní dům či domek, můžete si bydlení uspořádat podle svého a být navíc v podstatně větším souladu s přírodou.
Malé bungalovy jsou tedy vhodnou variantu pro mladé rodiny, co nechtějí žít ve stísněných podmínkách a chtějí, aby děti měly do budoucna kolem sebe dostatek zeleně. Postavit dům, zplodit syna a zasadit strom, to je trojkombinace, jíž by prý měl zvládnout každý muž.
Jednopodlažní rodinný domek neboli bungalov je ideál
Jednopodlažní rodinný domek je zcela bezbariérový a nabídne spoustu pohodlí. Výhodou je, že nebudete muset tolik uklízet, chodit do patra, mýt spoustu oken, a ještě ušetříte na pozemku hodně místa pro budování zahrady.
Dispozice 2+1 nebo 3+1 je pro mladou rodinu vhodnou variantou, která je také ekonomická a cenově je na tom podobně nebo mnohdy i lépe, než panelákový byt. Pokud máte kořeny na venkově a víte, že je rodinný domek váš vysněný cíl, jde pak bezesporu o jasnou volbu.
Jsou moderní, jsou jednopodlažní a uspořádat si je můžete podle svého vkusu, nabízí se široké spektrum různých variací. Malé bungalovy vyrostou na vašem pozemku opravdu brzy, výborně propojí obytný prostor se vstupem do venkovní zeleně. Konkrétní detaily jsou pak jen na vás, stačí se dohodnout s firmou, která pro vás bude podobný domek stavět – dnes přeci platí, že nic není nemožné.
Nejsou to však jen bungalovy na klíč, řadu námětů lze uskutečnit i svépomocí, proto není vůbec na překážku, když přiložíte ruku k dílu. Jinými slovy, šikovný domácí kutil ušetří a nebude čekat na řemeslníky, není již co více dodávat…
Rovinatý terén znamená sázku na jistotu
Malé bungalovy jsou jako stvořené pro rovinatý a nízký terén, díky kterému pak bude samotná stavba růst opravdu rychle. Valbová střecha, prostorný obývák, ale také veranda pro příjemný odpolední odpočinek po práci. Do malého bungalovu se pohodlně vejde i početnější rodina, obytná plocha odpovídá obvykle i čtyř nebo pětipokojovému bytu.
Nemáte velký rozpočet, nemůžete si prostě dovolit novostavbu v Praze od dnešních developerů?
Ceny rostou a nedá se bohužel s jistotou říci, že se třeba jenom stabilizují – natož, aby snad začaly v blízké budoucnosti dokonce klesat. Proto jsou menší bungalovy zajímavou alternativou pro milovníky přírody, jejichž finanční možnosti nejsou nekonečné a novostavba za pět, sedm nebo osm milionů korun zkrátka nepřichází v úvahu.
Přízemní bungalov vyroste rychle, mnohem rychleji než patrový dům. A schodiště vám jednou nezkříží plány, až budete seniory – vycházení do patra a scházení ze schodů dolů by pak mohlo být spojeno přinejmenším s časovou ztrátou, v horším případě pak například i s vážným úrazem. Není lepší myslet dopředu, třeba i na délku jedné generace?
Malý bungalov ocení i rodiče malých dětí
Bez patra a bez schodiště, to je pro mladé rodiny velké plus – nebudete muset hlídat okamžiky, kdy se děti vydají do schodů.
Platí také, že čím menší bude povrchová plocha, tím bude energetická náročnost stavby také níže, ale na stranu druhou – patrový dům má tuto hodnotu asi o desetinu nižší. Vyplatí se vám to nákladově? Promyslete si všechny pro a proti, určitě je jasné, že nerozhoduje jen dispozice bydlení, ale samozřejmě také použité materiály, izolace, stropní konstrukce atd. A myslet musíte i na peníze, ty rozhodují až v první řadě.
Průměrný malý bungalov, pokud máte svůj pozemek, může být otázkou zhruba dvou milionů – nebo i menší částky, podlahová plocha ale bude spíš nižší (asi do 100 metrů čtverečních).
Za milion postavíte také, ale půjde spíš o klasickou chatku.