Všechny jurty jsou z 99 % stejné, a přece je každá jiná, každá má svůj osobitý ráz. Bydlení v jurtě je jiné než v domě, víc toho slyšíte, vnímáte, jste blíž přírodě. Pojďme na článek: Jurty k bydlení.
Jurta k bydlení: Jak probíhá její stavba?
Stavba jurty na první pohled nevypadá příliš složitě. Zjednodušeně řečeno jde o ušitou suknici navlečenou na dřevěné konstrukci. Jurta nemá základy jako klasický dům a její montáž nezabere více než dva dny.
Kruhovou podestu stavíte na vyštěrkované lože podložené izolační fólií a s připravenými síťovými rozvody. Umístěním podlahy na sloupky získáte nejen úložný prostor pod podestou pro uskladnění dřeva na topení, ale také další izolaci před vlhkem a chladem od země. Podlaha stejně jako zbytek jurty je ale obvykle zateplená buď ovčím rounem nebo moderními materiály. Vnitřním podlažním prostorem procházejí připravené rozvody vody a elektřiny.
Základem jurty jsou vždy do mřížky spojené latě použité pro stavbu stěn a stropu. Některý výrobce používá předpřipravenou laťovou mřížovou konstrukci v podobě harmoniky, kterou má pro větší pevnost pospojovanou šrouby, jiný pracuje se spoji bez šroubování s vyztužením ocelovým lanem.
Mříž natahujete mezi budoucí okna a dveře a poté přijde na řadu středová stropní koruna, kterou tvoří dřevěný kruh osazený kulatým střešním oknem nebo kopulí. Korunu a stěny spojují dřevěné latě složené do prstence. Už nezbývá nic jiného než dřevěnou kostru potáhnout připravenou suknicí se zateplovací hmotou.
Moderní tkaniny místo tradičních kůží
Stejně jako u jurtové sukně, pro kterou výrobci již dávno volí moderní tkaniny místo tradičních kůží a látek, také u stěn výrobci využívají nové materiály a místo vrbových prutů používají kvalitní dřevo, přirozeně se vyskytující v daných podmínkách. Pro naši republiku jsou typické modříny.
Představivosti o interiéru jurty se meze nekladou
Kruhový prostor je variabilní a tvar zaručuje jiný způsob života, který koncentrujete do středu obydlí. Zařizovací předměty se budou dobře vyjímat po obvodu jurty, stejně tak jako můžete jurtovému bydlení vdechnout úplně jiný rozměr tím, že ho rozčleníte na zóny.
Jednou z možností je vytvořit středový modul s obdélníkovým nebo čtvercovým půdorysem, který bude opticky oddělovat jednotlivé části v jurtě.
Dovnitř kostky nebo kvádru snadno umístíte prostornou koupelnu, toaletu i šatnu, vnější stěnu osadíte kuchyňským koutem. Rozložení prvků tak připomíná styl, který známe z jádra panelového domu. A kde je spaní?
Spaní v jurtě
Příležitostné přespávání zajistí rozkládací pohovka u jedné z volných stěn modulu. Místo pro komfortní spaní přímo v korunách stromů pod středovou kopulí nabízí prostor nad koupelnovým jádrem, respektive jeho střecha. Jurta je totiž obvykle poměrně vysoká a bylo by škoda tento úchvatný prostor nevyužít k vytvoření jedinečného osobitého místa.
Jsou jurty vhodné do českého prostředí?
Jurta umožňuje celoroční bydlení, i když v našich podmínkách bude náročnější. Izolace proti vlhku, dobré vytápění i větrání jsou určitě zásadní.
Jurtu našinci zatím vnímají spíše jako prostor pro klubové aktivity nebo srazy s přáteli, využívají ji například lesní školky nebo ti, kteří chtějí neotřelý kancelářský prostor spojený s přírodou.
V Čechách je už více než 100 nadšenců rekreačního nebo trvalého bydlení v jurtě a trend v Evropě stále roste, což ukazuje například Francie, kde v jurtách žije již více než tři stovky lidí.