Modulární a mobilní domky

Rozdíly mezi modulárním a mobilním domem

Modulární dům, mobilní buňka nebo mobilní dům. Víte, co, který typ prostoru znamená a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Mnohdy viditelné odlišnosti mezi bydlením v tradičním, modulárním nebo mobilním stylu ani nenajdete.

Základní rysy modulárního a mobilního bydlení

Modulární je vlastně i klasická stavební mobilní buňka. Modulární stavba je zkonstruovaná z několika mezi sebou propojených modulů. Oním základním komponentem může být právě i klasická mobilní buňka. Moduly stavby jsou téměř vždy ve stejných unifikovaných rozměrech, které umožnují i vícepatrovou výstavbu nebo stohavatelnost buněk. Stavbu můžete situovat na základovou desku nebo ji podsklepit jako u klasického domu. Využité materiály jsou v podstatě totožné jako u klasického domu. Modulární výstavbou vznikne budova, která je pevně spojená se zemí, a tudíž ji můžete financovat z hypotečního úvěru nebo z úvěru ze stavebního spoření.

Také čtete:  Náklady na mobilní domy a možnosti financování tohoto bydlení

Mobilní domy jsou obvykle mnohem menší a jsou konstruovány na ocelovém podvozku s jednou a více nápravami. Z toho vyplývá i povinná registrace jako pro vozidlo nebo standardní přívěs. Týká se to i těch obydlí, u kterých odstraníte nápravy. Vozidlo nesplňuje podmínky pro zapsání stavby do katastru nemovitostí a nelze na něj čerpat hypotéku.

Štítek vám napoví, o jaký dům se jedná. Mobilní dům poznáte podle toho, že by měl mít malý kovový štítek na každé vnější stěně, případně ve skříňce elektrických rozvodů. Dům z modulů má štítek uvnitř budovy a obsahuje informace o výrobci, datu výroby a také o provedených kontrolách.

Také čtete:  Modulové domy jako trvalé bydlení

Modularita a mobilita bydlení ve světě

Modulární domy se v novodobé historii staví po celém světě. Komunity je využívají jako nízkopříjmové bydlení. Japonsko buduje celé čtvrti z modulárních staveb, protože jejich výstavba je rychlá, kompaktní, levnější. Naopak ve Velké Británii nebo Austrálii si lidé staví domy z modulů spíše ve venkovských, odlehlých oblastech.

Modulární bydlení musí splňovat stejné požadavky na předpisy jako klasická stavba. Navíc stavitelé také často přihlížejí k místním klimatickým podmínkám, hustotě osídlení dané lokality a místní zástavbě. Naše mírné pásmo nepodléhá tak silným výkyvům počasí jako například Kalifornie, proto i moduly mají různé standardy podle účelu využití a také podle umístění. Domy v oblastech se silným výskytem hurikánů, tornád, záplav nebo zemětřesení musí obsahovat další výztuhy, proto jsou modulární domy pevnější než domy klasické. Je to i jedna z podmínek pro přepravu stavby na místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *